Balinis vėžlys ir retieji varliagyviai

Protection of Emys orbicularis and amphibians in the North European lowlands
idėja

Išsaugokime mūsų turtą – biologinę įvairovę!!!

Dauguma žmonių nusistebi išgirdę, kad mūsų šalyje gyvena toks egzotiškas gyvūnas kaip vėžlys. “Geležinė varlė“ – taip tarmiškai dzūkai vadina šiuos mielus sutvėrimus, kurių populiacijos išliko mažiau melioracijos pažeistoje Pietų Lietuvoje. Čia esama tinkamų vėžliams gyventi seklių ir šiltų balų, smėlėtų šlaitų kiaušinių dėtims. Dauguma vėžlių gyvenamų vietovių paskelbtos ES svarbos saugomomis Natura 2000 tinklo teritorijomis, kurių išsaugojimui skiriamas didžiulis dėmesys.

Balinis vėžlys – tai labai reta ir nykstanti, itin saugoma rūšis Lietuvoje bei daugelyje ES šalių.

Balinis vėžlys - nykstantis mūsų krašto gyvūnas

Sumažėjus natūraliai aplinkai, sparčiai nyksta varliagyvių populiacijos, šiuo metu tik kai kuriose vietovėse išlikusios raudonpilvių kūmučių ir skiauterėtųjų tritonų populiacijos. Kaip ir baliniai vėžliai šie retieji varliagyviai įsikuria sekliose šiltose balose, o jų išgyvenimui būtinos ir sausumos buveinės: šlapios natūralios piecos.

Roplių ir varliagyvių populiacijos yra vienos labiausiai pažeistų populiacijų, smarkiai mažėjančių ne tik Lietuvoje, bet ir kitose ES šalyse: Lenkijoje, Vokietijoje, Danijoje. Šiose šalyse jau žinoma praktika atkuriant buveines, gerinant populiacijų išgyvenimo sąlygas, įtraukiant vietinę bendruomenę į biologinės įvairovės išsaugojimą. Pietų Lietuvoje gamta buvo kur kas mažiau pakenkta melioracijos, todėl iki šių dienų čia esama išlikusių natūralių balų ir smėlėtų šlaitų, užtai čia ir aptinkame mūsų kraštų egzotiką – balinį vėžlio populiacijas. Jeigu norime išsaugoti šiuos gyvūnus, turime nedelsdami imtis būtinų išsaugojimo priemonių, išvendami skaudžios senųjų ES šalių-narių gamtos sunaikinimo patirties.

Tuo tikslu Lietuvos gamtos fondas 2005–2009 metais vykdo jungtinį tarptautinį balinių vėžlių ir varliagyvių apsaugos Šiaurės Europos lygumose ir Pietų Lietuvoje projektą bendradarbiaujant Vokietijos, Lenkijos ir Lietuvos aplinkosauginėms organizacijoms. Projekto metu bus įgyvendinamos įvairios gamtotvarkinės priemonės gelbstint sparčiai nykstančias balinių vėžlių ir retųjų varliagyvių – skiauterėtųjų tritonų ir raudonpilvių kūmučių – populiacijas ir gerinant aplinkos sąlygas šių gyvūnų išlikimui.