Pagrindinis šių gyvūnų nykimą nulemiantis veiksnys yra tinkamų buveinių trūkumas. Buveinė – tai vieta, kurioje galima jasutis saugiai, rasti prieglobstį. Natūrali aplinka negrįžtamai sunaikinta vystant intensyvią ūkinę veiklą senosiose ES narėse. Pas mus baliniams vėžliams ir varliagyvimas tinkama aplinka sunyko vykdant neapdairią žemdirbystę kolūkiuose ir melioraciją.
Pagrindinės buveinių nykimo priežastys:
1. Buveinių fragmentacija ir migracinių barjerų sudarymas.
2. vandens telkinių sunykimas ir apaugimas.
3. Kiaušinių dėjimo vietų sunykimas.
4. žiemaviečių trūkumas.
5. sausumos buveinių nykimas.
6. žemdirbystė, trašų naudojimas.
7. žuvų įveisimas.
8. visuomenės švietimo trūkumas.
-
Kiekvienai balinių vėžlių populiacijai reikalingas balų kompleksas, kuriame gyvūnai galėtų rasti keletą skirtingų balų tipų: veisimosi, maitinimosi bei žiemojimo. Balų turi būti ir šalia ekspozicijų. Trūkstant vandens telkinių, negali susidaryti didesnės gyvybingos balinių vėžlių populiacijos.
Telkinių tinkamumas skiauterėtiesiems tritonams ir raudonpilvėms kūmutėms priklauso, kaip juose vystosi kiaušinių ir lervos. Produktyviuose telkiniuose išgyvena daug jauniklių: tačiau tyrimai rodo, kad gausiuose suaugusių individų telkiniuose mažiau jauniklių pasidaugina. Taip pat abiejų rūšių populiacijos stokoja tinkamų vandens telkinių, suformuodamos išsklaidytą metapopuliaciją.
Daug žalos padaryta melioracijos metu, kuomet buvo nusausinti bei dėl organinių medžiagų pritekėjimo iš kolūkių fermų sunyko ir apaugo natūralūs vandens telkiniai. Deja, žlugus kolūkiams ir nutraukus įprastą ūkinę veiklą dauguma baliniams vėžliams tinkamų vandens telkinių apaugo krūmais. Apaugus krantams sunaikinamos vėžlių saulėkaitos vietos, kurios yra vienas esminių faktorių, nulemiančių vėžlių išgyvenimą. Šiaurinėje paplitimo ribose gyvenantys gyvūnai yra priklausomi nuo gaunamos saulės energijos, kuri sunaudojama po žiemojimo, patinų - veisimosi metu, patelių – kiaušinių dėjimui. Todėl saugių ir prieinamų saulės įšildytų vietų, kurios paprastai būna krantuose sunykimas gali nulemti vėžlių išgyvenimą.