Aplinkosaugininkai pasisako už jūrų gelmių tralavimo uždraudimą
Kelly Rigg jūrų gelmių gamtosaugos koalicijos (DSCC) atstovė pareiškė, kad gelmių dugno tralavimas sunaikino ištisas bendrijas, vien tik dėl kelių žuvelių, kurios labai brangiai superkamos geriausių restoranų.
"Mes skelbiame moratoriumą visiems giluminių vandenų tralavimams," pasakė DSCC atstovė naujienų konferencijoje.
"Vienas 15 minučių tralavimas gali paversti gelmių buveinę į dykvietę. Sunaikinami šaltų vandenų koralai kuriems prireikia tūkstantmečių, kad susiformuotų," pridėjo ji.
DSCC grupės tarptautinės aplinkosauginės organizacijos, įskaitant Greenpeace ir WWF pažymėjo, kad giluminiu tralavimu dažniausiai gaudoma Hoplostethus atlanticus žuvis. Ši žuvis buriuojasi apie povandeninius kalnus.
95 procentai to, kas sugaunama plieniniais tinklais (šie tinklai kartais nuleidžiami iki 1.2 mylių gylio) giluminio tralavimo metu paprastai išmetama atgal į jūrą. Tačiau sugauti organizmai tralavimo metu dažniausiai žūsta
"Toks tralavimo būdas siaubingai nuniokoją jūros dugną," sako jurų biologas Alex Rogers priklausantis Britų Antarktikos apžvalgos organizacijai.
Povandeniniai kalnai, klasifikuoti kaip geologinių uolienų atodangos, yra perpildyti bendrijų. Juose klesti milijonai rūšių. Manoma, kad dar daugelis rūšių yra neatrastos. Be to ten esančios rūšys yra unikalios, gyvenančios tik tose vietose.
Mokslininkai teigia, kad daugmaž 11 šalių, įskaitant Rusiją, Japoniją, Naująją Zelandiją, Islandiją ir Norvegiją, yra pagrindinės niokojimų kaltininkės
Europos laivų daugiausia yra iš Ispanijos, Portugalijos ir Danijos. Jie pagauna apie 60 procentų Europos laimikio.
Kadangi gelmių tralavimas iki šiol buvo nereguliuojamas, labai sunku spręsti apie pilną naikinimų mąstą.
Pasak DSCC atstovų, toks koks dabar yra giluminių vandenų tralavimas neturi nei aplinkosauginio nei ekonominio pateisinimo.
"Jie atplaukia sunaikina povandeninius kalnus ir išplaukia. Niekas pasaulyje nepasakys, kad tai yra tvaru." pasakė Alistair Graham, WWF patarėja jūrų klausimais.
Jungtinės Tautos, kurios apie šią problemą kalbėjo pastaruosius tris metus, turi pradėti veikti dabar, kol dar ne per vėlu.
"Kol kas yra tik keli laivai įtraukti į judėjimą, tačiau jų skaičius gana sparčiai auga," pasakė ji. "Kol kas yra galioja aukso karštinės mentalitetas. Nėra jokių taisyklių. Mums reikia moratoriumo laimėti laiko."
Straipsnis parengtas Jeremy Lovell
Šaltinis: Planet Ark (http://www.planetark.com/dailynewsstory.cfm/newsid/27543/story.htm)