Menininkų pažintis su tikrąja gamtosauga

2013-06-20
Kas yra tikroji gamtosauga, o kas - tik skambiais šūkiais pridengta apgaulė biželio 11-12 dienomis Nidoje, Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje aiškinosi tarptautinės LLP Erasmus intensyvios programos (išsamiau: http://www.contemporarypast.com/164302/counter_strategies.../lecturers) kursų dalyviai. Jų gidai šiose informacijos džiunglėse buvo Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistai Nerijus Zableckis ir Remigijus Karpuška.
Žaliasis smegenų plovimas (ang. greenwashing) - vis aktualesnė tema, nes aplinkosaugos aspektu neretai imamasi manipuliuoti. Todėl neatsitiktinai būtent ši problema yra pagrindinė tarptautinės programos tema: iš Rumunijos, Švedijos, Suomijos ir Lietuvos į Nidą suvažiavę studentai 2 savaites rengia meninius darbus apie skirtumus tarp tikrosios ir suklastotos gamtosaugos.

Lietuvos gamtos fondo specialistai tarptautinės programos studentus supažindino su mūsų šalies gamtinėmis vertybėmis, išsamiau pristatė šalies aplinkosaugos aktualijas. Remigijus Karpuška studentams pristatė Lietuvoje gyvenančias šikšnosparnių rūšis ir kiekvienos jų ypatybes. Studentai taip pat susipažino su šikšnosparnių stebėjimo metodais: klausėsi šikšnosparnių ultragarso detektoriumu, stebėjo, kaip į specialius tinklus pakliūva šikšnosparniai. Tiesa, vakaras buvo neįprastas: net patys stovyklautojai stebėjosi tuo, jog labai mažai uodų zuja aplink, todėl ir šikšnosparnių nedaug tepriviliota. Per tris stebėjimo valandas  stovyklautojai klausėsi ir stebėjo Natuzijaus šikšniuką (Pipistrellus nathusii) ir praskrendančius tris šikšniukus mažylius (Pipistrellus pygmaeus). Stovyklautojai patikino, kad kitais vakarais Nidos meno kolonijoje sutinka kur kas daugiau šikšnosparnių.


Kitą dieną studentai, lydimi Nerijaus Zableckio laivu leidosi į Nemuno deltoje esančią Rusnės salą. Pasiekę Uosatdvario švyturį, programos dalyviai apžiūrėjo Švyturio muziejų, senąją vandens kėlimo stotį, išgirdo muziejaus prižiūrėtojos pasakojimus apie tai, kaip iš marių buvo atkovotos pievos. Šias pievas dar prieš 15 metų ėmėsi tvarkyti Lietuvos gamtos fondas, nes nutraukus jose ūkinę veiklą pievose gyvuojančiai gamtinei įvairovei grėsė išnykimas.


Iš paukščių apžvalgos bokštelio studentai apžvelgė Rusnės pievas, klausėsi pasakojimų apie pievose perinčius retuosius paukščius. Šiais metais pievose išgirstos net trys giendančios meldinės nendrinukės - tai jau daug šiame 50  ha pievų plote. Dviračiais pasiekę Rusnės miestelį, dalyviai apžiūrėjo Rusnės entongrafinę sodybą. Apie vietovės gamtines ir etnografines vertybes studentams pasakojo ir Nemuno deltos regioninio parko rekreacijos specialistė Aurelija Jakštaitė.


Lietuvos gamtos fondo informacija ir nuotraukos.