Seminaras „Žvejų ir pilkųjų ruonių konfliktas Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse: priežastys, pasekmės ir sprendimo būdai"
Lietuvos gamtos fondas sausio 22 - 23 d. kviečia į seminarą „Žvejų ir pilkųjų ruonių konfliktas Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse: priežastys, pasekmės ir sprendimo būdai“.
Sausio 22 d. seminaras vyks Klaipėdoje, Klaipėdos universiteto auditorijų korpuse PC „Studlendas“.
Sausio 23 d. seminaras vyks Vilniuje, A. Juozapavičiaus g. 9, Generalinės miškų urėdijos Kolegijų salėje (IV a.).
Kviečiame atvykti ir sužinoti:
- Kas gena pilkuosius ruonius į Lietuvos priekrantę?
- Kodėl ir kokią grėsmę ruoniai kelia žvejų laimikiui?
- Kaip savo laimikį nuo ruonių apsaugo kitų Baltijos šalių žvejai bei kaip šią problemą spręsti siūlo mokslininkai ir gamtosaugininkai?
Išsami seminaro programa:
9:30 Registracija
10:00 Seminaro pradžia. Sveikinimo žodis
10:10 Sotūs ruoniai ir sveikas žvejų laimikis – misija įmanoma?
Žvejų patiriamos žalos įvertinimas, žvejų apklausos rezultatų aptarimas.
Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistė Vaida Survilienė
10:45 Pilkųjų ruonių populiacijos būklė ir paplitimas Baltijos jūroje, galimos migravimo į Baltijos pietus ir Lietuvos pakrantę priežastys. Pilkųjų ruonių populiacijos situacija Estijoje, galimi ruonių ir žvejų konflikto sprendimo būdai Estijoje.
Estijos gamtos fondo gamtosaugos specialistas Ivar Jüssi
11:30 Kavos pertraukelė
12:00 Pilkųjų ruonių ir žvejų konflikto sprendimo vadyba Suomijoje: valstybinių ir visuomeninių organizacijų, žvejų vaidmuo konflikte; kompensacijos už patirtą žalą, ruonių medžioklės kvotos.
Organizacijos „Övermalax Jaktklubb“ iš Suomijos atstovė Anita Storm
12:45 Ruonių žalą priekrantės žvejams mažinantys žvejybos metodai, jų taikymas ir tobulinimas Švedijoje.
Geteborgo universiteto, Švedijos žemės ūkio mokslų universiteto mokslininkas Sven–Gunnar Lunneryd
13.30 – 14.00 Neformalios diskusijos ir seminaro apibendrinimas
Informacija apie lektorius:
Vaida Survilienė (Lietuva) yra Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistė. Pranešimas apie gautus žvejų apklausų rezultatus ruonių tema (žvejų patiriama žala, bendra nuomonė, ko tikisi iš valstybės), trumpas video reportažas apie ruonių veiklą Lietuvos priekrantėje.
Vaida Survilienė, Lietuvos gamtos fondas; vaida.surviliene@gmail.com
Pilkųjų ruonių specialistas Ivar Jüssi (Estija) skaitys pranešimą apie pilkuosius ruonius, jų paplitimą Baltijos jūroje ir būklę, galimas priežastis, kodėl ruoniai migruoja į Baltijos pietus ir Lietuvos priekrantę, kaip būtų galima spręsti susidariusią problemą Estijoje. Taip pat supažindins su pilkųjų ruonių situacija Estijoje.
Ivar Jüssi „Pro Mare NGO“; „Estonian Fund for Nature“; Ivar.Jussi@gmail.com
Anita Storm (Suomija) yra kelių visuomeninių organizacijų atstovė, aktyviai dalyvaujanti sprendžiant pilkųjų ruonių ir žvejų konfliktą Suomijoje. Ji supažindins klausytojus su konflikto situacijos valdymu ir patirtimi Suomijoje – kas turėtų konfliktą spręsti, valstybinių ir visuomeninių organizacijų, žvejų vaidmuo konflikte. Taip pat aptars išmokų žvejams dydžius, naujos žvejybos įrangos kompensavimo galimybes, ruonių medžioklės Suomijoje tradicijas.
Anita Storm, „Övermalax Jaktklubb“; storm.anita@hotmail.com
Sven-Gunnar Lunneryd (Švedija) daugelį metų tyrinėja ruonių elgseną prie žvejybos tinklų, dalyvauja naujos ruoniams atsparios žvejybos įrangos kūrime ir tobulinime, trys jo studentai jau yra apsigynę daktaro laipsnį ir dirba šia tema. Žinomas Švedijos universiteto mokslininkas pristatys naujausius žvejybos metodus (modifikuotas gaudykles, garsines ir elektrines atbaidymo priemones), aptars kompensacijų klausimą, kuriais stengiamasi išvengti ar sušvelninti ruonių daromą žalą priekrantės žvejams ir išvengti atsitiktinės ruonių priegaudos tinkluose.
Sven-Gunnar Lunneryd, Swedish University of Agricultural Sciences, Department of Aquatic Sciences and Assessment; sven-gunnar.lunneryd@slu.se
Lietuvos gamtos fondo informacija. Vaidos Survilienės nuotraukos.
Ar užteks Baltijoje žuvies ir ruoniams, ir žvejams?
Lietuvos gamtos fondas sausio 22 - 23 d. kviečia į seminarą „Žvejų ir pilkųjų ruonių konfliktas Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse: priežastys, pasekmės ir sprendimo būdai“.
Pilkieji ruoniai – didžiausi Baltijos jūros žinduoliai – reta ir saugoma rūšis Lietuvoje, todėl dažnėjantys jų apsilankymai Lietuvos priekrantėje džiugina ir gamtosaugininkus, ir visuomenę. Tačiau 2013 m. Lietuvos pakrantėje rasta rekordiškai daug negyvų pilkųjų ruonių. Stokojant informacijos apie šių žinduolių apsilankymą Lietuvos pakrantėje, dėl ruonių žūčių neretai kaltinami Lietuvos žvejai. Žvejams ir ruoniams sugyventi ir pasidalinti laimikiu sudėtinga visame pasaulyje, o Baltijos jūroje ši problema itin aktuali, nes ruonių čia nuolat daugėja. Žuvies iš žvejų tinklų neretai paskanauja ne tik jauni nepatyrę ruoniukai ar lengvo grobio ieškantys tingūs ruoniai – dėl intensyvios žvejybos ir Baltijos užterštumo visiems ruoniams tampa vis sunkiau prasimaitinti. Daug jaunų nepatyrusių ruoniukų pražūsta įsipainioję į tinklus.
Ruoniai ištraukia ir apdrasko tinkluose įstrigusią žuvį, atbaido ją nuo tinklų, suplėšo tinklus, sudrasko gaudykles ir paleidžia jose esantį laimikį. Žvejai patiria didelių nuostolių ne tik dėl prarastos žuvies, bet ir dėl sugadintos įrangos. Siekiant sumažinti žvejų nuostolius, Suomijoje ir Švedijoje, kur šių žinduolių daugiausia, žvejams išduodamos licencijos, suteikiančios teisę medžioti aplink tinklus besisukiojančius ruonius. Manoma, kad būtent iš šių šalių atplaukę sužeisti ar srovių atplukdyti negyvi ruoniai buvo rasti Lietuvos pakrantėje.
Kviečiame atvykti ir sužinoti:
- Kas gena pilkuosius ruonius į Lietuvos priekrantę?
- Kodėl ir kokią grėsmę ruoniai kelia žvejų laimikiui?
- Kaip savo laimikį nuo ruonių apsaugo kitų Baltijos šalių žvejai bei kaip šią problemą spręsti siūlo mokslininkai ir gamtosaugininkai?