„Tyrėjų naktyje“ – pažvelk iš arti į „žydintį“ vandenį

2014-09-25

Rugsėjo 26 d. „Tyrėjų nakties“ metu kviečiame iš arti susipažinti su pražūtingus procesus vandens ekosistemose sukeliančiu vandens „žydėjimu“. 19 val. lauksime Jūsų Užupyje prie Kūdrų parko (Vilnius), kur specialia įranga iš vandens telkinių imsime mėginius ir žvelgsime į juos per mikroskopą. Rudenį, pašalnojus, vandens telkiniuose galima aptikti ypatingų dumblių, nebūdingų kitu metų laiku. Taip pat iš arti pažvelgsime į vandens mėginius, šią ir praėjusią vasarą paimtus iš Baltijos jūros, Kuršių marių ir kitų vandens telkinių visoje Lietuvoje. Diskutuosime apie eutrofikaciją – vieną didžiausių grėsmių gyvybei Baltijos jūroje.

  • Ateik ir savo akimis pamatyk, kokie dumbliai sukelia vandens „žydėjimą“.
  • Išgirsk, kas slapčiomis maitina dumblius ir kaip šie akimi vos įžiūrimi vandens organizmai išvešėję sukelia grėsmę gyvybei Baltijos jūroje bei kitose vandens ekosistemose.
  • Sužinok, kaip Tu gali pažaboti dumblių vešėjimą ir sumažinti eutrofikacijos grėsmę.

Dumbliai – tai vienaląsčiai ar daugialąsčiai vandens organizmai, ekosistemai reikšmingi tuo, kad kone vieninteliai visai vandens ekosistemai fotosintezės būdu gamina deguonį. Vienos pagrindinių maistinių medžiagų dumbliams yra fosforas ir azotas, tačiau, kai į vandens telkinius patenka pernelyg daug šių medžiagų, dumbliai smarkiai išveši, sukeldami vadinamąjį vandens „žydėjimą”. Vandenyje atsirandus gausiam dumblių kiekiui, juos ima sparčiai ima ardyti bakterijos, sunaudodamos didelę dalį vandenyje esančio deguonies. Dėl to dugne ima trūkti deguonies, todėl miršta žuvys ir kiti vandens organizmai.  Tokios zonos be gyvybės vadinamos „mirties zonomis“, Baltijos jūroje jos užima plotą, lygų beveik dviems Danijoms – apie 20 proc. viso jūros ploto, Pasaulio gamtos fondo Lenkijoje (WWF Polska) duomenimis.

Renginio vieta:

https://www.google.lt/maps/place/K%C5%ABdr%C5%B3+parkas/@54.678038,25.298192,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x0:0x6c75c8fe0c6a3a97?hl=lt  

Edukacinės akcijos "Pažvelk į žydintį vandenį iš arti" Kuršių Nerijoje akimirka

Lietuvos gamtos fondo informacija