Laumėnų miške – inkilai europiniams plačiaausiams

2015-04-08

Europinis plačiaausis (Barbastella barbastellus) – miške gyvenantis šikšnosparnis, retas ir saugomas visoje Europoje. Specialios konstrukcijos inkilus, kuriuose gali apsistoti šis išrankus skraiduolis, sumeistravo Želvos girininkijos (Ukmergės MU) miškininkai. Kartu su mažaisiais bičiuliais šį pavasarį jie iškėlė 6 inkilus šiems retiems ir įnoringiems šikšnosparniams.

„Pernai rugpjūčio mėnesį Laumėnų miške po sausos eglės žieve aptikome kelis europinius plačiaausius. Informacijos apie šiuos gyvūnėlius trūksta, todėl kilo idėja iškelti jiems inkilų. Pagal vokiečių sukurtą ir išbandytą modelį buvo pagaminti keli inkilai būtent šios rūšies šikšnosparniams ir iškelti šventės metu”, - pasakoja Kęstutis Jarmalavičius, Želvos girininkijos girininko pavaduotojas, kurio iniciatyvos dėka Želvos miškuose padaugėjo šikšnosparniams tinkamų dienojimo vietų. Generalinės miškų urėdijos inicijuojamos akcijos „Paukščiai grįžta namo“ metu miškininkai kartu su Želvos gimnazijos ketvirtokais Laumėnų miške iškėlė apie 20 inkilų paukščiams bei 6 inkilus europiniams plačiaausiams.

Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistas Remigijus Karpuška pasakoja, kad iki aptinkant Laumėnuose europiniai plačiaausiai Lietuvoje šiltuoju metų laiku buvo fiksuoti tik detektoriais, o dėl tikslios dienojimo vietos buvo spėliojama. Aptikus po žieve dienojančius europinius plačiaausius pasitvirtino gamtosaugininkų prielaidos, kad jie dienoja prisiglaudę prie medžių. „Tai labai įnoringa rūšis, paprastuose inkiluose jie negyvena. Vokietijoje buvo vykdyti įvairių specialiai šikšnosparniams skirtų inkilų tyrimai ir tik tuomet pavyko nustatyti jiems tinkamos konstrukcijos inkilus. Lietuvoje tokius inkilus dar tik pradedama kelti ir labai tikime, kad ir mūsų šalyje pasiteisins vokiečių praktika. Europiniai plačiaausiai – tai visoje Europoje reta ir saugoma žinduolių rūšis, kurios  apsaugai specialiai steigiamos saugomos teritorijos. Lietuva yra ratifikavusi sutartį dėl šikšnosparnių apsaugos Europoje (EUROBATS) ir įsipareigojusi užtikrinti jų apsaugą, todėl inkilų šikšnsosparniams kėlimas yra ne tik graži asmenų ar organizacijų iniciatyva, bet ir indėlis į šios sutarties įgyvendinimą,“- pasakoja Remigijus.

Lietuvoje europiniai plačiaausiai aptikti žiemojantys vandens kolektoriuose, kariniuose bunkeriuose. Kai kurie iš jų, pavyzdžiui Antakalnio bunkeriai Vilniuje, yra paskelbti šios šikšnosparnių rūšies apsaugai svarbiomis teritorijomis. Gamtininkai neneigia prielaidos, kad galbūt dalis šikšnosparnių po medžio žieve praleidžia ir visą žiemą, tačiau įrodymų iki šiol dar nerasta. Žmonių iniciatyvos ir pranešimai apie aptiktus šikšnosparnius labai prisideda prie šios gyvūnų grupės tyrimų, todėl, jei aptikote šikšnosparnį, būtinai praneškite Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistui Remigijui Karpuškai el. paštu: remigijus@gamtosakademija.lt

Želvos girininkijos (Ukmergės MU) ir Lietuvos gamtos fondo informacija

Kęstučio Jarmalavičiaus, Nomedos Vėlavičienės nuotraukos