Šikšnosparnių naktis Raseiniuose
Liepos 3 d. Dubysos regioninio parko direkcija kviečia į ,,Šikšnosparnių naktį“ Raseinių miesto Maironio parke, kur galėsite susipažinti su slėpiningu šikšnosparnių gyvenimo būdu. Iš savo slėptuvių išlįsdami tik po vidurnakčio, šikšnosparniai pelnė mistiškų sutvėrimų reputaciją, o jų gyvenimo būdas apipintas galybe bauginančių mitų. Ateikite ir įsitikinkite: šikšnosparniai – ne į plaukus besiveliantys kraugeriai, o mieli pūkuoti gyvūnėliai, kurių kaimynystė mums labai naudinga.
Susitikime Maironio parke 21 val. ir kartu sulaukime sutemų – meto, kai, anot sklandančių legendų, šikšnosparniai išskrenda veltis į plaukus ir gerti kraujo. Šiuos ir daugiau mitų apie šikšnosparnius išsklaidyti padės Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistas Remigijus Karpuška. Jei pasakojimai neįtikins, lakstydami palaidais plaukais galėsite įsitikinti, kad šikšnosparniai – pernelyg geri skrajūnai, jog nepastebėtų tokios kliūties savo kelyje.
Sužinosite, kad Lietuvoje gyvenantys šikšnosparniai ne tik patys nesikėsina paragauti Jūsų kraujo, tačiau per naktį sunaikina gausybę kraujasiurbių vabzdžių. Lietuvoje gyvenančių smulkių rūšių šikšnosparniai, tokie kaip šikšniukas mažylis ar Natuzijaus šikšniukas per naktį pastveria po 3-5 tūkstančius uodų. Įsivaizduokite, kiek kraujasiurbių vabzdžių kiekvieną naktį sunaikina patelių kolonija, kurion neretai susiburia net 100 gyvūnėlių. Stambesni šikšnosparniai – rudasis nakviša ar vėlyvasis šikšnys – pavasario naktį gali sutriaukšėti daugiau nei 20 vabzdžių kenkėjų – grambuolių.
Maironio parke šiltais vakarais galima sutikti nemažai šikšnosparnių. Visi šie žinduoliai po naktinės medžioklės mielai prisnūsta senų medžių drevėse, kurių nereta parke, greta esančių daugiabučių pastogėse, įvairiose nišose.
Pasitelkę ultragarso jutiklius kviesime paklausyti šikšnosparnių „giesmių“ – skleidžiamo ultragarso signalo, kurio pagalba jie sumedžioja grobį. Pasprukti iš šikšnosparnio taikiklio pavyksta nebent tik itin išmaniems naktiniams drugiams: vieni jų, pajutę šikšnosparnio signalą, neria stačiai žemyn, taip apgaudami medžiotoją, kiti – užsiauginę specialius plaukelius, kurie sugeria šikšnosparnio skleidžiamą ultragarso signalą. Susipažinsite ir su kitais šikšnosparnių stebėjimo metodais, sužinosite, kaip iš kambario „išprašyti“ pasiklydusį šikšnosparnį, kaip elgtis, jei šikšnosparniai apsigyveno namo palėpėje. Kiekviena šikšnosparnių rūšis skleidžia skirtingo dažnio ultragarsus. Ultragarso detektoriaus pagalba galėsime nustatyti kokių rūšių šikšnosparniai gyvena Raseinių centre.
,,Šikšnosparnių naktį“ organizuoja Dubysos regioninio parko direkcija, įgyvendindama Raseinių rajono savivaldybės finansuojamą projektą ,,Šikšnosparnių naktis Raseiniuose“. Šiuo metu intensyviai vykdoma daugiabučių namų Raseinių mieste modernizacija: keičiami stogai, renovuojami fasadai. Daugelyje daugiabučių pastatų gyvena vieni paslaptingiausių žinduolių Lietuvoje – šikšnosparniai. Vykdant modernizacijos darbus, dauguma šių gyvūnų išbaidomi. Jie pasklinda po žmonių butus, laiptines, pasklis kitose viešose erdvėse. Kadangi šikšnosparniai yra naktiniai gyvūnai, žmonės labai mažai turi informacijos apie jų biologiją, apsaugos poreikius. Daugelis žmonių yra netgi prietaringi, yra neigiamai nusistatę prieš šikšnosparnius, daugelis šių retų gyvūnų masinės renovacijos metu gali būti ne tik neglobojami, bet ir specialiai naikinami. Todėl šiuo metu yra pats tinkamiausias laikas informuoti visuomenę apie šių gyvūnų ekologiją, jų apsaugos poreikius, paneigti įsivyravusius mitus apie šių gyvūnų daromą žalą.
Renginys vyks Maironio parke greta fontano. Jei nelis, paskaitos apie šikšnosparnius klausysimės ir filmą žiūrėsime susėdę ant savo kilimėlių ar tiesiog ant žolės. Bus galimybė pasivaišinti arbata, jos mėgėjai tegul pasiima savo puodelius, kad nebūtų naudojami plastikiniai indai. Esant nepalankioms oro sąlygoms renginys persikels į Kultūros centro salę.
Dubysos regioninio parko direkcijos informacija