„Tyrėjų naktyje“ – pažvelk iš arti į „žydintį“ vandenį

2015-08-25

Ar kada žvelgei iš arti į nodulariją, ar pastebėjai, kokiomis dailiomis gijomis vieni prie kitų prigludę vandenžydžiai žvėnakrėčiai, ar stebėjaisi, kokiomis tvarkingomis spiralėmis susisukęs spiralinis vandenkrėtis, o gal bandei įspėti, kurios šalies siluetą primena smulkiadumblių kolonijos?.. Jei bent kartą merkei kojas į pažaliavusias marias, ežerą ar jūrą, veikiausiai buvai susitikęs su jais visais, nes tai – pagrindiniai vandens „žydėjimą“ sukeliantys dumbliai.


Šiemet „Tyrėjų naktyje“ Lietuvos gamtos fondas vėl kviečia pažvelgti į „žydintį“ vandenį iš arti ir asmeniškai susipažinti su jame tarsptančiais dumliais bei sužinoti apie jų išvešėjimo grėsmes vandens ekosistemoms. Kviečiame kartu su mumis pasinerti į Kuršių marias, Kauno marias, Baltijos jūrą, ežerus – kasmet stipriausiai „pražystančius“ vandens telkinius, iš kurių trejus metus per patį „žydėjimo“ įkarštį sėmėme vandens mėginius. Aptiktus dumblius čia pat „nuteisime“ - išsiaiškinsime, kurie iš jų kelia didžiausią grėsmę vandens ekosistemoms.

Vandens „žydėjimas“ – ne tik dūstančių žūvų ar kitų žūstančių vandens organizmų, bet ir mano bei Tavo rūpestis, mat būtent dėl mūsų neatsakingos veiklos dumbliai išveša taip, kad kyla grėsmė visai ekosistemai. Ar Baltijos jūroje dar būtų gyvybės, jei visi gyventų kaip aš? – klausimas, kurį sau turėtume užduoti kiekvienas mūsų. Atsakymą į jį padėsime rasti pasitelkę kolegų Latvijoje sukurtą Baltijos jūros eutrofikacijos skaičiuoklę: ne tik suskaičiuosime Jūsų „nuodėmes“ Baltijai ir kitoms vandens ekosistemoms, bet ir patarsime, kaip jų išvengti.

Rugsėjo 25 d. lauksime Jūsų „Coffe Inn“ Vilniaus g. 17 nuo 20 iki 23 val. Ateik ir sužinok: kodėl vanduo „žydi“, kurie „žiedai“ kelia grėsmę gyvybei vandenyje, o svarbiausia – kaip Tu gali prisidėti prie gyvos Baltijos, Kuršių marių ir kitų vandens ekosistemų išsaugojimo!

Lietuvos gamtos fondo informacija ir nuotraukos