Kuri varlė nubus pirma?
Kuriame Lietuvos krašte pavasarį anksčiausiai suskamba varlių chorai? Kviečiame akylai stebėti varliagyvių nubudimą ir apie anksčiausiai pabudusias varles pranešti mums. Padėkite mums išsiaiškinti, kur varlės nubunda pirmos. Kviečiame dalintis žiniomis ir nuotraukomis Lietuvos gamtos fondo facebook paskyroje arba rašyti mums adresu: dalia.b@glis.lt
Taip pat labai prašytume pranešti apie pastebėtas aktyvios varliagyvių migracijos vietas. Daugelis varliagyvių, peržiemoję sausumoje, traukia ieškoti nerštui tinkamų vandens telkinių. Deja, tokiems telkiniams nykstant, kasmet jiems tenka sukarti vis ilgesnį kelią ir įveikti daugiau pavojų, todėl neršto vietas pasiekia vis mažiau gyvūnų. Šimtus metų tuo pačiu taku keliavo jų protėviai, taip tiesiausiu keliu instinktų vedamos traukia ir varlės ir šiandien. Deja, tiesiant intensyvius kelius į tai neatsižvelgta, todėl pavasarį migracijos vietose kelią nusėja žuvusių varlių kūneliai.
Migruoja varlės vos keletą parų, tačiau labai intensyviai, ypač naktį. Jei pavasarį, po stipresnio lietaus, ant kelio pastebėsite varlę ar rupūžę, sumažinkite greitį – greičiausiai paskui ją atšokuoja dar tuntai labai skubančių jos giminaičių.
Jei pastebėjote varliagyvių migraciją netoli savo gyvenamosios vietos, labiausiai jiems padėtumėte įrengę apsauginę tvorelę ir uoliai ją prižiūrėdami. Iš varliagyvių migravimo pusės išilgai viso kelio ruožo pastatykite laikiną 45 – 60 cm aukščio tvorelę. Tvorelės apačia kelis centimetrus įkasama į gruntą, kad varliagyviai nepralįstų per apačią. Iš tos pusės, iš kurios migruoja varliagyviai, kas 15 – 20 m iškasamos kibiro dydžio duobės stačiais šlaitais – varliagyvių gaudyklės. Du kartus per dieną – ryte ir vakare – varliagyvius būtina išimti iš gaudyklių ir pernešti į kitą kelio pusę. Pasibaigus migracijai tvorelę būtina nuimti, o duobes - gaudykles užkasti.
Lietuvos gamtos fondo informacija ir nuotraukos