Konkurso „Baltiją tausojantis ūkininkas“ nugalėtojas: „Gamtos saugojimas – žmogaus brandos klausimas”
Ūkis, kuris tausoja žemę, džiugina ekologišku derliumi ir gamtai nedaro jokios papildomos taršos – būtent tokių ūkių kasmet ieško Lietuvos gamtos fondas (LGF), vienam jų įteikiantis „Baltiją tausojančio ūkininko“ apdovanojimą. Šiemet šis garbingas titulas atiteko Ilzenbergo dvaro ūkiui, kuris veikia vadovaudamasis natūralios žemdirbystės principais ir kol kas yra vienintelis tokios pilnos apimties ūkis dvare ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje bei Estijoje. „Manau, jog sėkmę konkurse lėmė tikėjimas, kad dirbame prasmingą darbą. Suprantame savo atsakomybę išlaikyti švarią žemę ir tokią ją perduoti ateities kartoms“, – atsiimdamas apdovanojimą sakė Ilzenbergo dvaro vietininkas Gintaras Bingelis.
Deja, bet dar labai dažnai ūkininkai žemę tręšia fosforu ir azotu – medžiagomis, labiausiai skatinančiomis eutrofikacijos procesą arba, paprasčiau tariant, vandens žydėjimą. Jos į aplinką patenka iš ūkininkų laukų: augalams nesunaudojus fosforo ir ozoto junginių, jie yra išplaunami į artimiausias upes, o toliau – ir į Baltijos jūrą. Būtent vandens žydėjimas išlieka viena iš opiausių Baltijos jūros problemų. Šiandien į jūrą suteka keturis kartus daugiau azoto ir aštuonis kartus daugiau fosforo nei prieš gerą šimtmetį.
„Ūkininkavimo ir gamtos apsaugos derinimas yra žmogaus brandos klausimas – kiek jis suvokia aplinką, kurioje gyvena, kiek supranta ir vertina gamtą, kaip vieną iš savo gyvenimo kokybės garantų, taip pat kiek saugo gyvybės įvairovę, užtikrinančią balansą gamtoje. Ilzenbergo dvaro ūkio savininkas Vaidas Barakauskas nusprendė Lietuvoje sukurti oazę, kurioje būtų atkurtas ne tik istorinis dvaro grožis, bet kartu ir maksimaliai išsaugoma čia esanti gamta. Tuo pačiu nuspręsta išsaugoti natūraliosios žemdirbystės formą, pradėjusią nykti su cheminio ūkio atsiradimu. Pastarasis yra labai patogus, lengvai kontroliuojamas, tačiau juk neatsirado naujas žmogus, kuris būtų prisitaikęs valgyti tokiomis sąlygomis užaugintus produktus. Būtent toks požiūris ir atvedė prie sprendimo plėtoti natūralios žemdirbystės ūkį“, – apie daugiau kaip 450 ha Ilzenbergo dvaro ūkio atsiradimą bei vertybes pasakoja jo vietininkas G. Bingelis.
Harmonijoje su gamta dirbančio dvaro ūkio ilgalaikis prioritetas – auginti, perdirbti, gaminti ir tiekti sveiką, natūralų, su meile išaugintą ir pagamintą maistą visiems šalies gyventojams. Konkurse „Baltiją tausojantis ūkininkas“ nugalėjusiame ūkyje žemės derlingumas palaikomas sėjomaina ir organinėmis trąšomis, čia laisvai ganosi karvės, avys, paukščiai.
„Norėčiau visus pakviesti atvykti į mūsų dvaro ūkį pasivaikščioti, pasižiūrėti, kaip viskas atrodo, kokiais principais dirbame. Esame labai laimingi ir dėkingi konkurso organizatoriams už šį garbingą pripažinimą, tapusį paskatinimu visiems mūsų ūkyje dirbantiems žmonėms. Juk kiekvienam yra malonu žinoti, kad atliekamas darbas yra prasmingas ir reikalingas“, – sako G. Bingelis.
Pasaulio gamtos fondas kartu su organizacijomis-partnerėmis (Lietuvoje šią organizaciją atstovauja LGF) kasmet skelbia tarptautinį konkursą „Baltiją tausojantis ūkininkas“ (angl. „Baltic Farmer of the Year Award“). Šiuo konkursu siekiama pasidalinti gerąją patirtimi bei paskatinti ūkininkus prisidėti prie vandens taršos mažinimo savo ūkiuose, pritaikant aplinkai draugiškus ūkininkavimo metodus. Nugalėtojas renkamas šalies ir viso Baltijos jūros regiono mastu. Nacionalinis nugalėtojas apdovanojamas 1000 eurų piniginiu prizu, o regiono nugalėtojas (renkamas iš 9 savo šalies titulo laimėtojų) gauna 10 000 eurų vertės piniginį prizą.