Biologinė iškyla skirta vietinės biologinės įvairovės išsaugojimui
Liepos 16 d. pavakarę Lietuvos gamtos fondas sukvietė vilniečius į Europinę biologinės įvairovės iškylą Pavilniuose, Pūčkorių atodangos apačioje esančiame sode. Renginiu vienoje gražiausių Pavilnių regioninio parko vietų ne tik priminta, jog viešosios miesto erdvės skirtos iškylavimui gamtoje, bet ir pristatyta viena didžiausių biologinės įvairovės nykimą sukeliančių problemų – svetimžemės rūšys.
Gamtinės iškylos idėja užgimė 2007 metais Europos Ekologinio forumo Belgrado konferencijos metu kaip priemonė visuomenės švietimui bei aktyvesniam įtraukimui į gamtosaugą. 2008 metais iškyla įvyko Azerbaidžiane, Vokietijoje, Luksemburge, Moldovoje, o šias metais organizuojama Estijoje, Rumunijoje, Serbijoje ir Lietuvoje.
Net visą dieną siautęs lietus nesutrukdė susirinkti 60 dalyvių bei atstovų iš valstybinių, visuomeninių organizacijų, gamtosauga besidominčių piliečių. Iškyla pradėta ekskursija Pūčkorių pažintiniame istoriniame take, kuriame galima surasti svetimžemių Lietuvai augalų. „Atvykėlius“ ne tik parodė, bet ir jų atklydimo į mūsų kraštą istoriją papasakojo dr. Zigmantas Gudžinskas, Botanikos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas. Per valandą renginio dalyviai pamatė daugiau nei dešimt įvairių augalų rūšių, tarp kurių buvo ir itin paplitusių šalyje, ir retesnių egzempliorių iš tolimų kraštų. Daugiausia dėmesio susilaukė bitinė sprigė – augalas iš Himalajų kalnų, įsitvirtinęs šaltesnio klimato kraštuose. Dalyviai itin domėjosi svetimžemių augalų sukeliamomis alergijomis ir kitais susirgimais bei apsisaugojimo būdais.
Renginio metu veikė invazinių rūšių fotografijų paroda, vyko viktorina, kurios nugalėtojai apdovanoti renginio marškinėliais. Renginio dalyviai buvo vaišinami sveikomis ir gardžiomis Lietuvos ūkių vaišėmis - Ukmergės ūkininkų Petronių šviežiais sūriais, medumi, Taujėnų ūkio obuoliais, uogomis bei vaistažolių arbata. Besigardžiuojant pašnekesiai ir diskusijos netilo iki pat renginio pabaigos.
Gamtinės iškylos rengiamos bendradarbiaujant Rytų ir Vidurio Europos nevyriausybinių organizacijų, dirbančių biologinės įvairovės apsaugoje tinklui (CEEweb) ir remiant Jungtinių tautų aplinkosaugos programos biurui Europoje.
Keletas iškylos akimirkų...