Konkurse įvertinti ūkininkai – apie tvaraus ūkininkavimo naudą ir „pašalinį“ poveikį

2021-03-19

„Žmogiškas džiaugsmas, kuris gimsta iš gyvenimo darnoje su gamta” – tokį netikėtą „pašalinį” tvaraus ūkininkavimo poveikį įvardijo Ilzenbergo dvaro ūkio atstovai. Dar 2019 metais tapę Pasaulinio gamtos fondo (WWF) kartu su organizacijos partneriais organizuojamo konkurso „Baltiją tausojantis ūkininkas“ nacionaliniais laimėtojais, jie skatina savo kolegas plačiau pasidomėti tvaria ūkininkyste ir pradėti taikyti jos principus. Na, o tvariai ūkininkaujančius – dalyvauti šių metų konkurse, kurio atranką Lietuvoje organizuoja Lietuvos gamtos fondas. Laukdami rytoj, kovo 20-ąją, minimos pasaulinės Žemės dienos, su ūkio atstovais kalbamės apie draugišką gamtai ūkininkavimą.

Papasakokite apie savo ūkį, kuris užpernai tapo nacionaliniu nugalėtoju. Kuo jis išskirtinis?

Harmonijoje su gamta dirbančio Ilzenbergo dvaro ūkio ilgalaikis siekis – tapti pirmaujančiu natūralios žemdirbystės ūkiu ne tik Lietuvoje, bet ir visame Pabaltijyje. Dvaro ūkio prioritetas – auginti, perdirbti, gaminti ir tiekti sveiką, natūralų, su meile išaugintą ir pagamintą maistą valgytojams visoje Lietuvoje.

Ūkis išskirtinis, nes jis veikia vadovaudamasis natūralios žemdirbystės principais – tai kol kas vienintelis tokios pilnos apimties ūkis dvare ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje bei Estijoje. Ilzenbergo ūkis veikia kaip uždara ekosistema, netoleruojanti jokios intervencijos iš šalies. Prižiūrima daugiau kaip 450 hektarų nuosavos dirbamos žemės ir pievų, remiamasi protėvių patikrintais natūralios žemdirbystės principais. Žemės derlingumas palaikomas sėjomaina ir organinėmis trąšomis. Paisoma ūkio gyvulių gerovės: laisvai ganosi karvės, avys, paukščiai. 2017 m. visa ūkyje auginama produkcija buvo įvertinta tarptautiniu ekologiniu sertifikatu.

Kas jums padarė didžiausią įtaką, nusprendžiant ūkininkauti draugiškai aplinkai?

Suvokimas, kad šimtmečiais taikytas ūkininkavimo būdas rėmėsi gamtos pažinimu ir darna ūkininkaujant. Juk tik gamtą saugantis ūkininkavimo būdas buvo tvarus, dosniai atsidėkojantis ne tik derliumi, bet ir žmogaus ryšiu su visa gamta. Taip išsaugomos puikios sąlygos žmogui dirbti ir gyventi, augti ir klestėti.

Su kokiais bendro pobūdžio sunkumais susiduriate, ūkininkaudami draugiškai aplinkai?

Natūralios žemdirbystės ūkininkavimo būdas reikalauja gerokai daugiau rankų darbo ir atsakingumo iš dirbančiųjų, išmanymo ir supratimo, gamtos pažinimo ir jautrumo.  Regionų tuštėjimas tampa didžiausiu iššūkiu norint rasti darbuotojų, kuriems tai būtų gyvenimo norma.

Ar dėl draugiškos aplinkai ūkinės veiklos patyrėte kokios nors naudos, kurios visai nesitikėjote?

Tai žmogiškas džiaugsmas, kuris gimsta iš gyvenimo darnoje su gamta. Jeigu pirmaisiais ūkininkavimo metais daugelis nelabai suprato ir vertino tokį pasirinkimą, tai dabar turime aplinkinių palaikymą ir pritarimą, nes jie pamatė, kad tai tvaru ir prasminga. Galbūt kažką net įkvėpėme rimtai svarstyti apie draugišką aplinkai ūkininkavimą.

Kodėl nusprendėte dalyvauti konkurse, kas jus motyvavo?

Norime būti kartu su bendraminčių bendruomene, mokytis ir semtis išminties iš kolegų, pasirinkusių analogišką ūkininkavimo būdą, bei tuo pačiu perduoti savo sukauptas žinias.  

Kaip jaučiatės tapę nacionaliniu konkurso nugalėtoju? Ką jums reiškia šis apdovanojimas?

Esame labai laimingi ir dėkingi konkurso organizatoriams už šį garbingą pripažinimą. Jis įprasmina mūsų darbą, teikia įkvėpimo šiame iššūkių pilname pasirinkime. Tai labai svarbus pripažinimas ir paskatinimas visiems mūsų ūkyje dirbantiems žmonėms. Juk kiekvienam yra malonu žinoti, kad atliekamas darbas yra prasmingas ir reikalingas.

Ką patartumėte ūkininkams, kurie nori pradėti ūkininkauti draugiškai aplinkai?

Apsilankyti pas jau ūkininkaujančius tokiu būdu, sužinoti atsakymus į jiems aktualius klausimus. Norime abejojantiems palinkėti drąsos imtis šio iššūkio, nes gamta už tai juos dosniai apdovanos, o žmonės įvertins, valgydami jų užaugintus produktus. Šiuo metu vis daugiau modernaus pasaulio žmonių renkasi kasdienei mitybai ekologiškai ir natūraliai išaugintus produktus, nors jų kaina ir didesnė.