AgroBalt2012 parodoje aplinkosaugininkai ir pramonės atstovai kalbėjo išvien

2012-05-16

2012 m. gegužės 10 d. Lietuvos gamtos fondo atstovai dalyvavo tarptautinėje žemės ūkio parodoje „AgroBalt2012“, kurioje susitiko su Europos jūrinių ir žuvininkystės reikalų komisare Marija Damanaki. Už bendrosios žuvininkystės politikos reformą atsakingai pareigūnei buvo įteiktas pareiškimas, kurį pasirašė Lietuvos gamtos fondas ir Lietuvos žuvies produktų ir prekybininkų asociacija. Šiame rašte išreikšta  parama M. Damanaki dėl EK vykdomos dabartinės žuvininkystės reformos, kuria siekiama atkurti Europos vandenų išteklius. Asociacija, kuriai priklauso 80 procentų šalies žuvies pramonės, pritarė aplinkosaugininkams, jog žuvų išteklių valdymas turi būti paremtas ekosistemų apsauga, svarbūs spendimai priimami regioniniu lygiu, o reformos principai taikomi visiems ES laivams.

 Komisarė, lydima gausios Žemės ūkio ministerijos ir užsienio delegacijos, aplankė daugelį žuvininkystės sektoriaus paviljonų ir stendų. Netikėtas aplinkosaugininkų ir žuvies perdirbėjų sutarimas reformos klausimu maloniai nustebino komisarę. Nors ir skubėdama į oro uostą ji rado laiko kiek ilgiau pasišnekėti su asociacijos direktoriumi Vytautu Andriuškevičiumi ir Lietuvos gamtos fondo atstovais.

 Lietuvos gamtos fondas ir žuvies perdirbėjai tiki, kad tai yra puiki, kartą per dešimtmetį pasitaikanti proga performuoti žuvininkystės politiką taip, kad Europoje galiausiai būtų įtvirtinta tvari žuvininkystė. Jau keli dešimtmečiai šalys nesugeba susitarti dėl tvaraus išteklių naudojimo. 3 iš 4 Europos verslinių žuvų rūšių yra pergaudytos, o Europos laivynas vis dar 2 – 3 kartus per didelis. Europos uostuose iškraunamos žuvies kiekis nuo 1998 m. iki 2008 m. sumažėjo 30%, todėl tokia ambicinga reforma yra reikalinga norint grąžinti Europos žuvininkystės sektoriui gyvybingumą. Be žuvies ateities miglota ateitis laukia tiek žvejų ir jų bendruomenių, tiek pačios žuvininkystės pramonės.