Balsio ežere tūkstančiu rainauodegių mažiau

2012-08-21

Balsio ežerą „okupavusiems“ invaziniams rainuotiesiems vėžiams pirmąjį rugpjūčio penktadienį buvo riesta: pusantro šimto vėžiautojų per tris valandas sugavo tūkstantį rainauodegių. Tačiau, kad būtų pasiekta ženklių pokyčių ežere ir užkirstas kelias šios invazinės rūšies plitimui į kitus ežerus, tokia akcija turėtų virsti tradicija.

Kiekvienas, tą vakarą nepatingėjęs įbristi į ežerą, ištraukė bent po vieną vėžį, taip patvirtindamas nuogąstavimus, kad Balsio ežere įvykęs šios invazinės rūšies sprogimas.

„Dėl tokio didelio tankio rainuotieji vėžiai gali kolonizuoti ir gretimus Gulbino ir Mažojo Gulbino ežerus, jau dabar šių vėžių gausu Riešės upelyje, į kurį savo vandenis plukdo Balsio ežeras“, ­- pasakoja Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistas Robertas Staponkus.

Kartu su Lietuvos gamtos fondu į kovą su vėžiais atėjūnais kvietė Balsio ežero šeimininkai –  Pavilnių ir Verkių regioninio parko direkcija. Didžiulio susidomėjimo sulaukusia vėžiavimo akcija siekta atkreipti dėmesį į invazinių rūšių keliamą grėsmę bei paaiškinti visuomenei, kaip atskirti invazinius vėžius nuo vietinių.

„Pagavus vėžį, reikia glostyti jam skruostus, jei užčiuopiate dygliukus, vadinasi tai rainuotasis – galima jį mesti į puodą“, - kaip atpažinti, kurį vėžį nustvėrėte, aiškino Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistas Robertas Staponkus.

Tikimasi, kad vėžiaujant įgyta patirtis bei vėžiautojams išdalintos atmintinės su skirtingų rūšių vėžių „portretais“ užtikrins, jog ir savarankiškai vėžiaudami puodan jie mes tik invazinės rūšies vėžius.

Susirinkusieji galėjo įsitikinti skirtingų vėžiavimo metodų efektyvumu: kas prie rankos geriausiai tinkantį bučiuką, kas didžiausią graibštą atsinešė, didžioji dalis pasitikėjo rankų miklumu. Šiems sekėsi geriausiai – rankomis sugauta daugiausia vėžių.

Sėkmingiausia vėžiautojų pora per dvi valandas sučiupo 81 rainauodegį, visos akcijos rekordininkai – ketveriukė, per tris valandas sumedžiojusi 120 vėžių. Iš viso sugauta apie 1000 rainuotųjų vėžių.

Nors vėžių medžioklė buvo sėkminga, tačiau vienos akcijos maža, kad ežere būtų pasiekta reikšmingų pokyčių. Siekiant ženkliai sumažinti vėžių populiaciją ežere, reikėtų bent 4-5 tokių akcijų, todėl tikimasi, kad vėžiavimas Balsio ežere taps tradicija.

Lietuvos gamtos fondo informacija; Nerijaus Žitkevičiaus ir Lietuvos gamtos fondo nuotraukos.