Atsikurti Žingių miškui padeda studentai gamtininkai
Lietuvos gamtos fondo pažintiniame Žingių miško take porą metų gamtotvarkos darbus atliko pati gamta. Per tą laiką čia buvo įsisukęs ne vienas smarkesnis vėjas, užžėlę krūmai nustelbė vertingą augaliją, todėl prireikė žmogaus rankų. Į pagalbą atskubėjo Vilniaus universiteto Studentų gamtininkų mokslinės draugijos (SMGD) nariai.
Rudeniui persiritus į antrą pusę, ūkanotą ankstyvą šeštadienio rytą studentų gamtininkų būrelis, lydimas Lietuvos gamtos fondo darbuotojų, išsirengė į Žingių mišką. Gamtosaugos specialistas Danas Augutis studentams papasakojo apie gamtines vertybes, kurias galima pamatyti Žingių pažintiniame take ir apie darbus, kuriuos reikia atlikti siekiant jas išsaugoti.
Keliaudami pažintiniu taku studentai savo akimis galėjo įsitikinti negyvos medienos miške svarba – šiame miške jos netrūksta, todėl čia gyvena daug retų augalų ir grybų rūšių. Iš viso vietovėje užfiksuota daugiau nei 400 samanų, kerpių ir grybų rūšių, 7 iš jų įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Ypatingą vietovės gamtinę vertę byloja ir tai, kad pirmą kartą Lietuvoje čia pastebėtos net 5 retos rūšys: po vieną kerpių ir samanų, o grybų – net trys.
Danas Augutis paaiškino, kaip augdamas formuojasi miškas, kodėl kirtavietėje reikia pašalinti lazdynus ir kitus krūmus. Siekiant, kad kirtavietėje miškas atsikurtų pats, jauniems medeliams reikia pagalbos – pašalinti šviesą jiems užstelbiančią augaliją.
SMGD narė Simona Rinkevičiūtė džiaugiasi turėjusi galimybę savo rankomis prisidėti prie gamtinių vertybių išsaugojimo ir dalijasi talkos įspūdžiais: „Suvokę šio darbo svarbą, akimirksniu išsidalinome įrankius ir kibome į darbą. O jo tikrai būta daug: lazdynai taip tankiai sužėlę, kad praeiti ne tik spinduliams bet ir mums patiems sunku buvo! Kas su krūmapjovėmis, kas su grandininiais pjūklais, kirviais ar mačetėm „sužėlėlius“ pjovė, kirto. Kiti sveikatos negailėdami šakas, o kartais net visus medžius, į krūvas tampė – viskas, kas nupjauta, bus palikta čia pat, kirtavietėje, supūti. Po smagių pietų, pailsėję, kibome baigti pradėtų darbų, nors suvokėme, kad per dieną 5 hektarų ploto kirtavietės tikrai nesutvarkysime, todėl tiesiog dirbome kiek jėgos leido.“ Studentai gamtininkai sutarė, kad tai buvo pirma, tačiau ne paskutinė kelionė į Žingių mišką – po metų ar poros jie sutarė grįžti čia pažiūrėti, kokių vaisių atnešė jų triūsas ir dar kartą padėti besiformuojančiam miškui.
Pažintinis Žingių miško takas yra Vilniaus rajone, Asvejos regioniniame parke, Asvejos hidrografiniame draustinyje. Pažintinis takas įrengtas Gintauto Kandžiulio valdoje, kurios plotas 23,1 ha. Vyrauja beržų, eglių, pušų medynai; neapaugusios mišku aikštės užima 5,1 ha. Pažintinio tako ilgis – 1,5 km., tako trasoje yra 11 informacinių stendų. Maršrutas pažintiniu Žingių miško taku trunka apie pusantros valandos.
Lietuvos gamtos fondo informacija ir nuotraukos.