Aplinką tausojančių ūkininkų patirtis – viename leidinyje

2013-04-18

Žemės ūkis – vienas didžiausių Baltijos jūros teršėjų. Maždaug pusė pražūtingus eutrofikacijos procesus sukeliančių azoto ir fosforo junginių į jūrą patenką būtent dėl neatsakingų žemės ūkio veiklų. Tačiau vis daugiau ūkininkų supranta savo atsakomybę ir taiko savo ūkiuose aplinką tausojančius ūkininkavimo metodus.

Kad aplink Baltijos jūrą apstu ūkių, kuriuose tvarkomasi nekeliant grėsmės Baltijos jūrai ir kitoms ekosistemoms, o biologinė įvairovė tiesiog klesti, įsitikino Lietuvos gamtos fondas, kartu su Pasaulio gamtos fondo atstovybėmis ir kitomis partnerinėmis organizacijomis Baltijos jūros regione nuo 2009 m. organizuodamas konkursą „Aplinkai draugiškiausias Baltijos ūkininkas“.

Konkursu siekiama parodyti, kad pasitelkdami alternatyvius ūkininkavimo metodus ūkininkai gali išsaugoti savo ūkyje klestinčią biologinę įvairovę, apsaugoti Baltijos jūrą ir kitus vandens telkinius nuo pražūtingo azoto ir fosforo junginių pertekliaus bei tuo pat metu išlaikyti stabilų ir konkurencingą ūkį. Nesvarbu, ar ūkis jūros pašonėje, ar nutolęs kelis šimtus kilometrų – veikiame jūrą per upelių ir upių sistemą, todėl esame atsakingi už gyvos Baltijos išsaugojimą.

Kad turime ūkininkų, ryžtu tausoti aplinką ir inovacijomis ūkiuose nenusileidžiančių savo kolegoms Skandinavijoje, byloja konkurso nugalėtojų Lietuvoje patirtis. Aušra ir Vladas Griciai iš Žemaitijos, Jonas Sidaravičius iš Dzūkijos, Arūnas ir Daiva Giedrikai iš Aukštaitijos – šie ūkininkai, užuot virkavę dėl ūkį smaugiančių aplinkosauginių reikalavimų, savo iniciatyva ėmėsi papildomai mažinti ūkininkavimo poveikį aplinkai. Tikime, kad jie savo pavyzdžiu įkvėpė jau ne vieną ūkininką ir aplinką tausojančių ūkių skaičius Lietuvoje didėja. Neabejojame, kad šiemet nacionalinio konkurso laimėtojų gretas papildysiantis ūkininkas bus ne mažiau pasišventęs saugoti išteklius ir aplinką, todėl bus vertas „geriausio Baltijos jūros draugo“ titulo ne tik Lietuvoje, bet ir visame Baltijos jūros regione.

Kviečiame Jus susipažinti su ankstesniais metais organizuoto konkurso nacionaliniais laimėtojais ir iš jų išrinktais regioniniais nugalėtojais bei jų ūkiuose taikomais išteklius ir aplinką tausojančiais ūkininkavimo metodais. Šie ūkiai labai skirtingi savo dydžiu, veikla, patirtimi, tačiau visus juos vienija bendras bruožas – siekis ūkininkauti nekeliant grėsmės Baltijos jūrai ir kitoms ekosistemoms.

Atsisiųsti leidinį apie aplinką tausojančius ūkininkus Baltijos jūros regione