Ūkininkų pastangoms išsaugoti Baltiją – tarptautinis pripažinimas

2013-12-13

Europos Komisijos organizuotuose Bendrosios žemės ūkio politikos Komunikacijos apdovanojimuose (CAP Communication Award) konkursas „Aplinkai draugiškiausias Baltijos ūkininkas“ pripažintas geriausiu komunikacijos projektu komunikacijos suinteresuotoms šalims kategorijoje.

Pasaulio gamtos fondo (WWF) kartu su regiono aplinkosaugos organizacijomis kasmet nuo 2009 organizuojamu konkursu „Aplinkai draugiškiausias Baltijos ūkininkas“ siekiama atkreipti Baltijos jūros regiono ūkininkų dėmesį į vieną opiausių Baltijos jūros problemų – eutrofikaciją. Daugiau nei pusė pražūtingus eutrofikacijos procesus jūroje sukeliančių azoto ir fosforo junginių į jūrą patenka iš žemės ūkio. Tačiau užuot kaltinusios dėl to ūkininkus, regiono aplinkosaugos organizacijos imasi bendradarbiauti su ūkininkais ir skatina juos rinktis Baltiją tausojančius ūkininkavimo metodus.

„Ūkininkams šiame konkurse skiriamas didžiausias dėmesys. Konkursu siekiama pastebėti ir paskatinti ūkininkus, efektyviausiai mažinančius maistinių medžiagų nuotėkį į Baltijos jūrą“, – motyvaciją aiškino BŽŪP Komunikacijos apdovanojimų žiuri, šį projektą išrinkusi į finalininkų 9-uką iš 118 komunikacijos projektų visoje ES.

Daugelis konkursą laimėjusių ūkininkų prisipažino, kad ėmęsi ūkininkauti su didesniu dėmesiu supančiai aplinkai susilaukė skeptiškų kolegų ūkininkų vertinimų, todėl šis apdovanojimas yra svarbus patvirtinimas, kad jų pasirinktas kelias yra teisingas. Per keletą metų, kai organizuojamas konkursas, suburtas platus aplinką tausojančių ūkininkų tinklas – 32 Baltiją tausojančio žemės ūkio „ambasadoriai“, kurie aktyviai skleidžia žinią, kad tausojantis žemės ūkis naudingas ne tik aplinkai, tačiau ir ūkio biudžetui, nes padeda efektyviausiai panaudoti turimus išteklius.

„Didelis įvertinimas Pasaulio gamtos fondui gauti šį apdovanojimą, nes tai pabrėžia svarbų ūkininkų vaidmenį saugant Baltijos jūrą“, – džiaugiasi Pasaulio gamtos fondo Baltijos ekoregiono programos koordinatorė Otilija Toreson (Ottilia Thoreson). „Trisdešimt du tausojančio žemės ūkio ambasadoriai, kurie per šiuose metus yra laimėję apdovanojimą, padėjo skleisti tausojančio ūkininkavimo metodus tarp kolegų ūkininkų, taip įrodydami, kad žemės ūkio sektoriaus dalyviai – ir pavieniai ūkininkai, ir žemės ūkio verslas – gali imtis efektyvių priemonių, kad sumažintų grėsmę Baltijos jūrai.“

Lietuvos gamtos fondas nuo 2009 m. organizuoja nacionalinį konkurso turą Lietuvoje. 2013 m. konkursą Lietuvoje laimėjo ūkininkas Erikas Laiconas iš Jurbarko r. Regioniniu konkurso nugalėtoju tapo ūkininkas Juhan Särgava iš Estijos, aplinką tausojančiu ūkininkavimu užsiimantis daugiau nei 20 m.

Bendrosios žemės ūkio politikos komunikacijos apdovanojimai (CAP Communication Awards) šiemet organizuojami jau antrą kartą, jų tikslas – atskleisti efektyviausius su BŽŪP susijusius komunikacijos projektus. Komunikacijos sprendimų priėmėjams kategorijoje su konkursu „Aplinkai draugiškiausias Baltijos ūkininkas“ varžėsi Pasaulio gamtos fondo Viduržemio jūros regiono programos projektas bei visuomeninės aplinkosaugos organizacijos „LPN“ iš Portugalijos aplinkosauginio švietimo iniciatyva. Nugalėtojus išrinko keli šimtai tarptautinės komunikacijos ekspertų, dalyvavusių oficialioje apdovanojimų ceremonijoje. Apdovanojimai įteikti nugalėtojams dar dviejose – komunikacijos visuomenei ir inovatyvios komunikacijos – kategorijose.

Informaciją apie visus konkurso finalistus galite rasti čia.

Lietuvos gamtos fondo informacija.