Ekskursija Vilniaus senamiestyje – šikšnosparniams paremti

2015-02-03

Kviečiame dalyvauti ekskursijoje po Vilniaus senamiestį ir taip paremti šikšnosparnių išsaugojimą. Šikšnosparnių likimui neabejinga keliautoja, gidė Elė Pranaitytė – Kūtvėla parodys Jums vakarėjantį Vilniaus senamiestį, kvies pakelti akis į sutemų dangų ir išmokys skaityti istorijas, kurias byloja senamiesčio stogai ir bažnyčių varpinės. O kuriose iš jų prieglobstį randa šikšnosparniai ekskursijos pradžioje Jums papasakos šikšnosparnių krikštatėvis Remigijus Karpuška.

EKSKURSIJA ATIDĖTA. KOVO 11 d. (trečiadienį) 16 val. ekskursijos vadovė Elė Pranaitytė – Kūtvėla lauks Jūsų prie Katedros varpinės. Iš jos pasuksite Prezidentūros aikštės link, stabtelsite prie Vilniaus universiteto ir pagrindinėmis senamiesčio gatvėmis patrauksite gotikos stebuklų – šv. Onos ir Bernardinų bažnyčių ansamblio link.

Vilniuje gimusi ir užaugusi keliautoja savo mieste randa vis ką nors naujo ir kviečia kartu su ja iš naujo Vilniaus senamiestį atrasti vilniečius ir miesto svečius. Nuo gotikinių bažnyčių ansamblio Elė Jus nusives į vietą, kur XVIII a. buvo pirmasis Vilniaus botanikos sodas. Pažintį su senamiesčiu tęsite eidami siauromis buvusio žydų geto gatvelėmis, o Rotušės aikštėje išgirsite apie senuosius miesto amatus, pasigrožėsite Šv. Kazimiero bažnyčia ir Bazilijonų vienuolyno vartais, o ekskursiją užbaigsite ten, kur tolerantiškai sugyvena trys religinės bendruomenės: unitai, stačiatikiai ir katalikai.

 „Jei tikėtume iš holivudo filmų atkeliavusiu mitu, suskambus varpams iš bažnyčios ar varpinės bokšto turėtų pabirti gausybė šikšnsoparnių. Nors šikšnosparniai iš tiesų nevengia apsigyventi bažnyčiose, tačiau varpinės nėra jų itin mėgstama vieta – čia pernelyg vėjuota. Kur kas didesnė tikimybė šikšnosparnius aptikti įlindusius į bažnyčių pastogėse esančių balkių plyšius, kabančius ant sienų rūsiuose, besislepiančius už šventųjų paveikslų, įsisukusius bažnytinių vėliavų klostėse, užlindusius už medinių apdailos detalių”, - pasakoja Remigijus Karpuška, Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistas, kuris ekskursijos pradžioje papasakos Jums apie senamiesčio pastatų reikšmę šikšnosparniams. Jo teigimu, nors apie Lietuvos bažnyčiose apsistojančius šikšnosparnius informacijos trūksta, remiantis kitų šalių patirtimi galima teigti, kad jos yra svarbios šikšnosparniams.

„Pirmą kartą apie šikšnosparnius išgirdau Remigijaus Karpuškos paskaitoje „NVO Avilyje“. Apie šikšnosparnius buvau daug girdėjusi, bet, kaip pasirodė, klaidingi stereotipai piešė neteisingą paveikslą. Mane labai sudomino šie nesuprasti gyvūnai ir užsidegiau noru jiems padėti, juolab, kad jie yra įrašyti į Raudonąją knygą. Nustebau, kad toks mažas padarėlis gali būti netgi naudingas žmogui, o tai dar labiau sustiprino norą juos globoti“, - sako Kūtvėla – Elė Pranaitytė, apie kurios keliones daugiau galite sužinoti jos tinklaraštyje http://kootvela.blogspot.com/.

Ekskursijos trukmė – 3 valandos; grupės dydis – 20 asmenų.

Ekskursijos kaina 5 eurai. VISOS SURINKTOS LĖŠOS BUS SKIRTOS ŠIKŠNOSPARNIŲ APSAUGAI.

Pageidaujančius dalyvauti ekskursijoje kviečiame registruotis el. paštu julija.p@glis.lt


Na o jei ekskursijoje dalyvauti negalite, o dėl šikšnosparnių likimo Jums labai neramu, prie jų išsaugojimo gaite prisidėti savo auka: https://www.aukok.lt/Projektai/Padekime-siksnosparniams-sulaukti-pavasario

Lietuvos gamtos fondo informacija. Elės Pranaitytės nuotraukos