Konkursas „Baltiją tausojantis ūkininkas 2015"

2015-02-04

Kviečiame dalyvauti konkurse „Baltiją tausojantis ūkininkas 2015”, kuriuo siekiama paskatinti ūkininkus tausoti Baltijos jūrą ir kitas vandens ekosistemas, įvertinti tausojančių ūkininkų pastangas bei įkvėpti jų pavyzdžiu sekti kitus regiono ūkininkus.

Žemės ūkiui tenka atsakomybė už maždaug pusę į Baltijos jūrą patenkančių maistinių medžiagų – azoto ir fosforo junginių, kurie sukelia pražūtingus eutrofikacijos procesus. Užuot kėlę grėsmę gyvybei Baltijoje, ūkininkai gali padėti išsaugoti šią unikalią vandens ekosistemą – pakanka užtikrinti, kad ištekliai jų ūkyje naudojami racionaliai, o maistinės medžiagos neišplaunamos į aplinkinius vandens telkinus. Džiugu stebėti, kad kasmet daugėja ūkininkų, suprantančių savo atsakomybę ir besiimančių kur kas daugiau prievolių nei iš jų reikalaujama, tam, kad apsaugotų gamtą nuo neigiamo ūkininkavimo poveikio.

Kartu su kitomis gamtosaugos organizacijomis regione šiemet vėl kviečiame konkurse susirungti ūkininkus, šeimos ūkius ir ūkininkų bendroves. Teikti savo kandidatūrą ūkininkai gali patys, konkurso dalyvių gali pasiūlyti ir šalies ūkininkų organizacijos. Dalyvauti konkurse kviečiami ir smulkūs ekologiniai, ir stambūs tradiciniai ūkiai. Kaip ir kasmet, kiekvienoje šalyje bus išrinktas nacionalinis nugalėtojas, kuris bus apdovanotas 1000 EUR piniginiu prizu. Devyni nacionaliniai nugalėtojai susirungs konkurso finale, kur tarptautinės komisijos sprendimu bus išrinktas viso regiono nugalėtojas. Jam atiteks „Baltiją tausojančio ūkininko 2015“ titulas ir 10 000 EUR prizas.

„Šiuo konkursu norime parodyti, kad daug regiono ūkininkų imasi papildomų priemonių, investuoja daugiau pastangų nei iš jų reikalaujama, tam, kad apsaugotų Baltijos jūrą“, - sako Otilija Toreson (Ottilia Thoreson), Pasaulio gamtos fondo Baltijos ekoregiono programos vadovė.

Praėjusiais metais konkursą nugalėjo ūkininkai Janis ir Vija Cirulis iš Latvijos.  Ūkininkai apdovanoti už holistiniu požiūriu remiantis vystomą mišrų pienininkystės ir augalininkystės ūkį, kuriame tausiai naudojami ištekliai. Iš ūkyje susidarančio mėšlo išgaunamos biodujos, jų energija apšildomi ūkyje esantys daržininkystės šiltnamiai.

„Patys ūkininkai turi pripažinti savo poveikį aplinkai ir prisiimti socialinę atsakomybę – suvienyti jėgas aplinkos išsaugojimo vardan“, - įsitikinęs Janis Cirulis, konkurso „Baltiją tausojantis ūkininkas 2014” regioninis nugalėtojas iš Latvijos.

Prieš metus šį konkursą laimėjo ūkininkas iš Estijos, Estijos ūkininkų sąjungos prezidentas Juhanas Särgava; 2011 m. labiausiai Baltijos jūrą tausojančiu pripažintas ūkininko Mariano Rako ūkis Lenkijoje.

Pasaulio gamtos fondas, kartu su organizacijomis partnerėmis Baltijos jūros regione, yra įsipareigojęs mažinti eutrofikacijos grėsmę Baltijos jūros ekosistemai, todėl siekia sumažinti azoto ir fosforo prietaką į jūrą, išskirtinį dėmesį skirdamas tausojančio žemės ūkio skatinimui Baltijos jūros baseino teritorijoje.

Nacionalinį konkurso turą Lietuvoje organizuoja Lietuvos gamtos fondas, konkurso partneriai – Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba ir naujienų portalo „Delfi“ aplinkosaugos naujienų kanalas „Grynas“.  2014 m. nacionalinio konkurso nugalėtoja pripažinta ūkininkė Laura Mišeikienė, ekstensyviu ganymu prižiūrinti natūralias užliejamas Nemuno lankas (Pagėgių sav.), kur nuplaunamų maisto medžiagų kiekio mažinimas yra itin svarbus, nes vos už 60 kilometrų nuo ūkio Nemunas įteka į Kuršių marias, kurios jau dabar labai stipriai kenčia nuo eutrofikacijos.

Kviečiame užpildyti dalyvio anketą ir dalyvauti konkurse iki 2015 m. gegužės 15 d.

Išsamesnė informacija:

Julija Petrošiūtė

Lietuvos gamtos fondo komunikacijos specialistė

Julija.p@glis.lt  8 655 56090