Studentai iš Kaselio lanko tausojančius ūkius

2015-04-03

Tausojančio žemės ūkio studentai iš Kaselio (Vokietija) žemės ūkio universiteto šią vasarą atvyksta susipažinti su Lietuvoje taikomais tausojančio žemės ūkio metodais. Kovo mėnesį ekskursijos organizatorių delegacija lankėsi tausojančiuose ūkiuose, bendravo su ūkininkais ir planavo kelionės maršrutą. Tarp planuojamų lankyti ūkių – konkurso „Baltiją tausojantis ūkininkas“ nugalėtojai Jonas Sidaravičius bei Erikas Laiconas ir balinių vėžlių buveines ekstensyviu ganymu prižiūrintis ūkininkas Liudas Jurčiukonis.

Kiekvienais metais Kaselio žemės ūkio universiteto Tausojančio žemės ūkio programos 2-4 kurso studentai organizuoja ekskursiją į skirtingas Europos šalis. Šiemet studentų žvilgsniai nukrypo į Lietuvą ir jau nuo praėjusių metų lapkričio jie aktyviai ieškojo ūkių, kurie geriausiai atspindėtų mūsų šalies žemės ūkį ir atskleistų šalyje taikomus tausojančio ūkininkavimo metodus. Susirinkę ūkių, kuriuos jiems būtų įdomu aplankyti, sąrašą, aktyviausi studentai kovo mėnesį leidosi į bandomąją kelionę po Lietuvos ūkius.

Pasidalinę nedidelėmis grupelėmis – po 3-4, studentai lankė tausojančius ūkius, bendravo su ūkininkais, rinko informaciją, kurią pateiks į kelionę besiruošiantiems savo bendramoksliams ir bandė įvertinti praktinius kelionės aspektus – ar užteks erdvės į ūkius sugužėti visai ekskursijos delegacijai – juk numatoma, kad birželį į ūkius atvyks net 40-ies studentų delegacija. Studentai ekskursiją organizuoja patys: nuo finansavimo šaltinių suradimo iki kelionės programos sudarymo ir įgyvendinimo.

Jonas Sidaravičius, konkurso „Baltiją tausojantis ūkininkas 2010” nugalėtojas Lietuvoje studentus iš Kaselio sužavėjo nuoširdžiu svetingumu ir labai stipriu ryšiu su savo žeme, savo namais. Jonas giliai suleidęs šaknis į savo tėvų žemę,o savo ūkyje gerai pažįsta ir jaučia kiekvieną lopinėlį, todėl tvarkosi taip, kad kiekviena kertė ūkyje knibžėdtų gyvybės. Sužavėti įstabaus ūkio kraštovaizdžio, studentai čia pat paprašė ūkininko, kad leistų jiems vasarą ūkyje pabūti ilgiau ir ne tik apžiūrėti ūkį, bet ir praleisti čia keletą valandų poilsio laiko.

Ūkininkas Liudas Jurčiukonis, kurio ganomi mėsiniai galvijai padeda išsaugoti balinių vėžlių buveines, regis, ir pats ne ką vyresnis už ūkį lankančius studentus, tačiau jo patirtis kur kas didesnė. Šiandien daugiau nei 1000 ha ploto ūkį valdantis jaunasis ūkininkas gerai supranta tausojančio žemės ūkio svarbą ir dosniai dalijasi savo patirtimi, nebijodamas mažiau patyrusius pamokyti iš savo klaidų. Liudo galvoje jau verda nauji planai – netrukus jis imsis ganyti didžiulį plotą rekultivuoto durpyno ir taip prisidės prie natūralių ekosistemos funkcijų atkūrimo.

Po keletos dienų viešnagės tausojančiuose ūkiuose, Kaselio universiteto studentai išsivežė gausybę įspūdžių ir jau nekantriai laukia birželio, kuomet į Lietuvos ūkius grįš su visais žinių apie tausojantį žemės ūkį Lietuvoje ištroškusiais savo bendramoksliais.

Lietuvos gamtos fondo informacija ir nuotraukos