Šikšnosparniai platina dosnumo virusą

2015-05-14

Tinkamų žiemaviečių stokojantiems šikšnosparniams kitą žiemą jau nebeteks žiemoti asmeniniame Remigijaus Karpuškos šaldytuve. Paramos akcijos metu „Barclays“ technologijų centro Lietuvoje darbuotojai skyrė šikšnosparniams dosnią auką, už kurią bus įsigytas specialus šikšnosparnių žiemojimui tinkamas įrenginys. 

Prasidėjusi nuo kuklios iniciatyvos pagerinti šikšnosparniams žiemojimo sąlygas, pagalbos šikšnosparniams kampanija įsibėgėja ir nelyginant sniego gniūžtė pamažu virsta lavina: į Lietuvos gamtos fondą kreipiasi vis daugiau organizacijų ir rūpestingų piliečių, nerimaujančių dėl šikšnosparnių likimo ir norinčių padėti išsaugoti šiuos unikalius gyvūnus.

Gegužės 8 d. šikšnosparnių išsaugojimo vardan „Barclays“ technologijų centro Lietuvoje darbuotojai organizavo paramos šikšnosparniams akciją. Jie pakvietė kolegas įprastus pietus kavinėse ar restoranuose iškeisti į jaukų pusvalandį Neries pakrantėje įrengtoje poilsio zonoje ir pasimėgauti čia pat gaminamu maistu. Vidurdienį prie palapinių su maistu netruko nusidriekti eilės, akcijos iniciatorių rankose spėriai sukosi buritos, skoniu nenusileidžiančios gaminamoms tikruose meksikiečių restoranuose. Kokteilių baras sukosi ne lėčiau, o poilsio zoną apsėdo pietautojai, nešini šikšnosparnių atributika papuoštomis kokteilių stiklinėmis. Aukojimo taurių dugną netruko nukloti banknotai, į kuriuos dosniai dunksėjo monetos. Derybų dėl kainos nebuvo, visi žinojo: kiekvienas euras atiteks šikšnosparniams.

Kokie gyviai yra tie paslaptingieji nakties skrajūnai ir kodėl jiems prisireikė žmogaus pagalbos, paramos akcijos dalyviams pasakojo šikšnosparnių globėjas, Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistas Remigijus Karpuška. Jis atskleidė, kad dėl to, jog šikšnosparniams stinga tinkamų žiemojimo vietų, neretai šikšnosparniams tenka žiemai apsistoti jo asmeniniame šaldytuve. Žiemą Lietuvos gamtos fondas sulaukia dešimčių skambučių, raginančių gelbėti netinkamose vietose žiemojančius ir todėl nelaiku pabudusius šikšnosparnius.

Tuos, kuriems tinkamų žiemojimo vietų yra, suteikęs pirmąją pagalbą Remigijus išveža į žiemavietes. Deja, kai kurių šikšnosparnių rūšių situacija tokia liūdna, kad net nėra kur jų išvežti. Tokie nelaimėliai ir įkuriami žiemoti Remigijaus šaldytuve. Šeimininkui toks šikšnosparnių žiemojimas nepatogumų nesukelia, tačiau jis nėra itin tinkamas patiems globotiniams: natūraliose žiemavietėse įprastai būna drėgna, o buitiniuose šaldytuvuose veikia drėgmės surinkimo sistema, todėl taip žiemodami žvėreliai pernelyg išdžiūsta (netenka skysčių).

Šios paramos akcijos metu surinktos lėšos bus skirtos šikšnosparnių žiemojimo sąlygas atitinkančiai įrangai įsigyti. Iš viso paramos akcijos metu surinkta 860 EUR parama, jos dėka galėsime įsigyti šikšnsparnių žiemojimui tinkamą šaldytuvą – tokį, kuriame reguliuojama drėgmė ir temperatūra. Šikšnosparnių ir jų išsaugojimu besirūpinančių žmonių vardu dėkojame už surinktas lėšas, kurių dėka galime reikšmingai prisidėti prie šikšnosparnių išsaugojimo.

Lietuvos gamtos fondo informacija ir nuotraukos