Invazinių žuvų gaudymo varžybos „Griebk grundalą atėjūną!”

2015-06-02

Invazinės rūšys – viena didžiausių grėsmių biologinei įvairovei. Siekdami atkreipti dėmesį į invazinių žuvų rūšių keliamas problemas, Lietuvos gamtos fondas kartu su Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija organizuoja juodažiočių grundalų gaudymo varžybas „Griebk grundalą atėjūną!”.

 

Birželio 6 d. (šeštadienį) 8 val. lauksime Jūsų Smiltynėje, prie viešbučio „Palva“ (Smiltynės g. 19), tinkamai pasiruošusių žvejybai (žvejybos įranga ir žvejo mėgėjo bilietas). Klaipėdos universiteto profesorius, habilituotas mokslų daktaras Sergejus Oleninas Jums papasakos, kaip šios invazinės žuvys atsirado Lietuvos teritoriniuose vandenyse ir kokias grėsmes vietinėms rūšims jos kelia bei kaip kiekvienas žvejas gali pažaboti šios rūšies plitimą. Turėsite progą susirungti ir išsiaiškinti, kuris žvejas yra geriausias grundalų gaudytojas, o iš laimikio čia pat bus gaminamas ypatingas gurmaniškas patiekalas, įsitikinsite, kad grundalai gali būti ypatingas delikatesas.

Šiuo metu Lietuvoje oficialiai patvirtintos dvi invazinių žuvų rūšys: nuodėgulinis grundalas (Perccottus glenii ) ir juodažiotis grundalas (Neogobius melanostomus). Paskutiniu metu Baltijos jūros priekrantėje ypač sparčiai plinta ir gausėja juodažiočių grundalų.

Vos prieš dešimtmetį pirmąkart Lietuvoje pastebėtas juodažiotis grundalas apibūdinamas kaip viena greičiausiai iš rytų į vakarus plintančių invazinių rūšių. Natūraliai jis yra paplitęs Juodosios, Kaspijos, Marmuro ir Azovo jūros seklesniuose regionuose. Baltijos jūroje ir Kuršių mariose daugiausiai minta dreisenomis ir midijomis. Dreisenos ir midijos yra filtruotojai, kiekvieną dieną sugebantys perfiltruoti ir „išvalyti“ didžiulius kiekius vandens. Manoma, kad dėl juodažiočio grundalo ženkliai sumažėjus  dreisenų ir midijų gali labai pablogėti vandens kokybė – suintensyvės  „vandens žydėjimas“, todėl vandenyje  ištirpusio deguonies kiekis gali sumažėti žemiau kritinio lygio, tuo sukeldamas masinius žuvų žuvimus – tai jau pastebima itin karštomis dienomis kai kuriose Kuršių marių vietose. Trūkstant maisto, grundalai aktyviai maitinasi jaunomis kitų rūšių žuvimis ir taip kelia grėsmę vietinėms žuvų rūšims.

Užfiksuojama vis daugiau atvejų, kai invazinės rūšys išnaikina vietines žuvų rūšis. Šios invazinės rūšys plinta dėl žmogaus veiklos: tiesioginės (balastiniai vandenys, rūšių tyčinė ir netyčinė introdukcija, aplinkos tarša, buveinių naikinimas) ir netiesioginės (klimato kaita, bioįvairovės mažėjimas, buveinių degradacija). Pagrindinė grundalų paplitimo priežastis yra atsitiktinis ar apgalvotas šių invazinių žuvų perkėlimas į naujus vandens telkinius. Todėl labai svarbu, kad žvejai ir likusi visuomenės dalis suprastų šių invazinių žuvų keliamą pavojų ir žinotų, kaip neprisidėti prie tyčinio ar netyčinio šių žuvų platinimo.

Renginio programa 

08:00 Renginio pradžia, varžybų eigos pristatymas, varžybų dalyvių registracija, varžybų taisyklių pristatymas. Viešbutis „Palva“ (Smiltynės g. 19).

08:45 Juodažiočių grundalų gaudymo varžybų startas. Tikslas: sugauti kuo daugiau (vienetais ir svoriu) žuvų.

10:00 Tarpinis žvejų laimikio vertinimas. Kiekvienas žvejas dalį sugautų žuvų „aukoja“ bendram patiekalui.

12:00 Juodažiočių grundalų gaudymo varžybų pabaiga. Laimikio vertinimas ir svėrimas.

12:30 Pradedamas gaminti gurmaniškas patiekalas su grundalais.

 

13:00 Paskaita „Invazinės žuvų rūšys ir jų keliama grėsmė“. Viešbučio „Palva“ salėje. 

Klaipėdos universiteto profesorius, habilituotas mokslų daktaras Sergejus Oleninas

 

13:45 Varžybų nugalėtojų apdovanojimas. Gurmaniško patiekalo degustavimas.


Lietuvos gamtos fondo informacija