Lietuvos gamtos fondas sieks didžiausio vėžlio rekordo

2008-09-29
Spalio 2 dieną (ketvirtadienį) Lazdijų rajone, Metelių regioniniame parke, visuomeninė gamtosaugos organizacija „Lietuvos gamtos fondas“ artėjančios Pasaulinės gyvūnijos dienos proga kviečia visus nelikti abejingiems nykstančiai balinių vėžlių rūšiai ir ragina prisidėti prie jos išsaugojimo. Visuomenės dėmesį gamtosaugininkai bandys atkreipti siekdami didžiausio dirbtinio vėžlio rekordo.

Į Lietuvos raudonąją knygą įrašytiems baliniams vėžliams, dzūkų tarmiškai vadinamiems „geležinėmis varlėmis“, skirtą dieną Lazdijų rajono gyventojai ir svečiai Metelių regioniniame parke galės išvysti Žydrūno Sinkevičiaus dokumentinį filmą „Geležinės dzūkų varlės“, pasakojantį apie šių gyvūnų biologiją, nykimo priežastis ir apsaugą, pasiklausyti įdomios aplinkosaugininkų paskaitos. Norintys iš arčiau susipažinti su baliniais vėžliais ketvirtadienį taip pat laukiami talkoje, kurios metu bus tvarkomos jų kūdros ir lizdavietės, pjaunama žolė, kertami krūmai, statomos specialios apsauginės tvorelės.

Pasak organizatorių, šventės kulminacija taps didžiausio dirbtinio vėžlio kūrimas ir rekordo siekimas. Tai bus savotiška meno akcija: iš metalinio karkaso pagamintas 4 m ilgio, 3 m pločio ir 1,5 aukščio dirbtinis roplys turės įspūdingus šarvus, kuriuos žmonės išpuoš dažais. Akcijos dalyviai taip pat galės sugalvoti ir užrašyti palinkėjimus nykstantiems vėžliams.

Baliniai vėžliai yra labai reta ir daugelyje ES šalių itin saugoma roplių rūšis. Per Lietuvą praeina šiauriausia šių šarvuočių paplitimo riba, bet koks žymesnis aplinkos sąlygų pokytis gali nulemti pastarųjų išnykimą. Taip vadinamos geležinės varlės gyvena kūdrose, sekliuose ežeruose, durpingose balose, gausiausiai jos aptinkamos Lazdijų rajone. Pagrindinė šių gyvūnų nykimo priežastis yra tinkamų buveinių trūkumas.

Balinis vėžlys - nykstantis mūsų krašto gyvūnas

Balinis vėžlys - nykstantis mūsų krašto gyvūnas

„Vėžliai nyksta daugiausia dėl apleistų ir netvarkomų žemių. Kiaušinius jie deda reta augmenija apžėlusiuose smėlėtuose, saulės įšildytuose šlaituose. Nešienaujamose pievose šlaitai apauga daugiametėmis žolėmis, pušų ir eglių savaiminiais ūgliais. Žolės apsunkina balinių vėžlių judėjimą, taip pat trukdo saulei įšildyti viršutinį dirvos sluoksnį, o šiems šaltakraujams gyvūnams gyvybiškai svarbu gauti pakankamą saulės energijos kiekį. Taip pat neretai gyventojai roplius parsineša namo, kur dėl pasikeitusių sąlygų pastarieji tiesiog neišgyvena. Ne daug kas žino, kad baliniai vėžliai yra viena seniausių Europoje roplių rūšių, todėl labai svarbu informuoti žmones, kaip galima prisidėti prie jų išsaugojimo,“ – pasakoja vėžlio dienos organizatorius, „Lietuvos gamtos fondo“ vykdantysis direktorius Nerijus Zableckis.

„Lietuvos gamtos fondo“ inicijuojama vėžlio diena yra viena iš projekto „Balinių vėžlių ir varliagyvių išsaugojimas Šiaurės Europos lygumose“ dalių. Projektą remia Europos Komisijos LIFE Nature programa ir Jungtinių Tautų vystymo programos Pasaulio aplinkos fondo Mažųjų projektų programa.

Daugiau informacijos apie balinius vėžlius ir jų apsaugą Lietuvoje rasite internete adresu www.glis.lt/emys .

Daugiau informacijos:

Nerijus Zableckis

„Lietuvos gamtos fondo“ vykdantysis direktorius

Tel.: 8 5 2310 700, mob.tel.: 8 656 20426

El. paštas: nerijus.z@glis.lt

www.glis.lt