„Tyrėjų naktyje“ atraskite: kas telpa viename vandens laše?

2017-09-27

Ar žinojote, jog vienas upės, ežero ar jūros vandens lašas gali atskleisti, kas vyksta ne tik vandenyje bet ir sausumoje?  Kaip manote, ką galime jame aptikti?

Pažiūrėję į vandens lašą tikrai pamatysite didelė dumblių įvairovė, kuri kelia didelę nuostabą net ir mokslininkams. Dėl skirtingo mikroskopinių dumblių dydžio, kuris gali siekti nuo 0.5 mikrometrų iki kelių milimetrų, viename vandens laše jų galima pamatyti kelis tūkstančius ar net daugiau. O dumblių įvairovė vandens telkinyje priklauso nuo ekosistemos būklės. Intensyvi žmogaus veikla įvairiose pramonės ir žemės ūkio srityse labai stipriai paveikė į vandens telkinius patenkančius azoto ir fosforo kiekius. O šių elementų junginiai yra pagrindinis dumblių maistas. Kuomet šių junginių vandenyje yra per daug dumbliai pradeda sparčiai daugintis, pasikeičia jų įvairovė ir kiekis.

Tačiau ne tik dumbliai gali atskleisti, kas vyksta vandens telkinyje. Didžioji dalis vandenyje gyvenančių organizmų yra prisitaikę gyventi tik tam tikromis sąlygomis. Tokie organizmai, kurie gali puikiai atspindėti vandens būklę vadinami bioindikatoriais arba bioindikatorinėmis rūšimis.  Pavyzdžiui, apsiuvų bei ankstyvių lervos yra labai jautrios aplinkos taršai, todėl jos dažniausiai randamos švariuose vandens telkiniuose. Užterštame ar blogos ekologinės būklės vandenyje dažniausiai galima rasti uodų ir musių lervas.

Gaila, bet vandenyje galime rasti ne tik gyvų organizmų, bet ir įvairių atliekų. Didžioji dalis, daugiau nei 80%, plastiko atliekų jūrose yra patekusios iš sausumoje esančių šaltinių. Atlikus daug įvairių tyrimų mokslininkai mano, jog pavojingiausios plastiko atliekos – mikroplastikas.  Mikroplastikas  – mažos plastiko dalelės, kurios yra mažesnės nei 5 milimetrų ir didesnės nei 1 mikrometrų, dažniausiai pagamintos iš polietileno (PE) ar polipropileno (PP). Mikroplastiko dalelių galima aptikti asmeninės higienos ir kosmetikos produktuose, dažuose,  jos taip pat susidaro yrant didelėms plastiko atliekoms ar skalbiant sintetinių audinių drabužius. Šie plastiko fragmentai yra labai pavojingi vandens organizmams, o kartu su žuvimis, jūros gėrybėmis bei įvairiais produktais gali patekti ir į  žmogaus organizmą.

Taigi, renginio metu mikroskopo pagalba pažvelgime į vandens lašą iš arčiau ir pamatysime, ką jis gali mums atskleisti! Susipažinsite su dumbliai bei pamatysite kaip atrodo vos matomos mikroplastiko dalelės.  Taip pat, galėsite apžiūrėti nedidelę bioindikatorinių organizmų kolekciją.

Laukiame visų „Tyrėjų naktyje“ rugsėjo 29 dieną kavinėje „Caffeine“ (Pilies g. 22)

Daugiau informacijos apie renginį rasite:

http://tyrejunaktis.lt/listings/kas-telpa-vandens-lase/