Norite gyventi tvariai? Garsūs žmonės įsitikino, kad kasdieniai pasirinkimai – ne visada paprasti

2020-06-08

Aštuonių Europos šalių influenceriai priėmė iššūkį žaibiškai atsakyti į klausimus: „Kas tvariau?“ ir patyrė, kad kasdieniame gyvenime ne visuomet turime pakankamai informacijos, kad pasirinktume aplinkai draugiškesnį būdą apsipirkti, keliauti, netgi skalbti savo skalbinius!  Todėl birželio 5-ąją, Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną 8 Europos šalyse pradedamas projektas „Game on! Do not let climate change end the game“ (lietuviškai – „Klimatosūkis – dabar Tavo ėjimas“). Lietuvoje šį projektą  įgyvendina Lietuvos gamtos fondas. Projektas sieks parodyti, kiek daug mūsų kasdieniai pasirinkimai turi įtakos kovojant su klimato kaita. Pirmajame iššūkyje sudalyvavo menininkės Jolita Vaitkutė, Agnė Kišonaitė bei „Fridays for Future“ aktyvistė Saulė Andrejevaitė bei dar 7 Europos šalių atstovai.

Kas yra draugiškiau aplinkai – pėsčiomis nueiti į artimiausią maisto parduotuvę, ar 10 kilometrų automobilių važiuoti į tą, kurioje produktai nesupakuoti į plastiką? Ar iškart žinote atsakymą?  Žinomi 8 Europos šalių žmonės pamėgino greitai atsakyti į šį ir panašius klausimus. Kaip jiems sekėsi, galite pamatyti ČIA.

O kas iš tiesų tvariau? Projekto partneriai birželio 5-ąją surengė vebinarą, kuriame Čekijos, Bulgarijos, Vokietijos, Vengrijos, Rumunijos, Slovakijos ir Lietuvos mokslininkai bei influenceriai diskutavo, kokie pasirinkimai yra teisingi, kaip iš tiesų padarytume mažesnį poveikį aplinkai. Renginyje dalyvavo ir Lietuvos atlikėjas, aktyvistas Jurgis Didžiulis.

„Prieš paskelbiant projekto startą 6 mėnesius vyko pasiruošimo darbai. Projektą kartu vykdys 10 Europos organizacijų iš 8 šalių. Mūsų siekis – kad kuo daugiau jaunų žmonių ir suaugusiųjų įgytų aplinkai draugiško gyvenimo įpročius. To reikia, kad nepralaimėtume žaidimo su klimato kaita. Žaidimo, kuris prasidėjo prieš milijonus metų, tačiau dabar reikia visų mūsų pastangų, kad galėtume jį „žaisti“ dar ilgus ateinančius metus,“ – sako projekto koordinatorius ir komunikacijos vadovas Thoras Morante Brignetis, atstovaujantis Vengrijos organizacijai „CEEweb for Biodiversity“.

„Įvykiai Lietuvoje, nutikę vos kelios savaitės iki šio projekto starto, parodė, kad kai pasipiktiname ir susivienijame – politikai žaibiškai imasi sprendimų. Lietuvos aplinkos ministras Kęstutis Mažeika pasirašė naujas Medžioklės taisykles ir dėl kilusio visuomenės pasipiktinimo bei protestų turėjo jas atšaukti, o per vieną dieną Seime buvo įregistruotos net kelios Medžioklės įstatymo pataisos! Turėtume su tokiu pat aktyvumu pasakyti savo išrinktiems politikams, jog norime įstatymų, kurie mažintų daromą žalą aplinkai, stabdyti klimato kaitos padarinius,“ – sako projekto koordinatorė Lietuvoje, Inga Labutytė-Atkočaitienė.

Be to, tuo metu, kai didžioji dauguma Europos aplinkos ministrų pasirašė įsipareigojantys po krizės atsigauti pagal žaliojo kurso „Green Deal“ planą, Lietuva prie šios iniciatyvos neprisijungė. Nors esame maža šalis, mums, kaip ir didiesiems pasaulio teršėjams, klimato kaitos klausimus reikia spręsti dabar. Nes klimatas, deja, visame pasaulyje yra bendras.

Į klimato kaitos temą orientuotam projektui Lietuvoje suteiktas pavadinimas „Klimatosūkis“ (kaip klimato galvosūkis, kurį kiekvienas turime spręsti). Tarptautinis projekto pavadinimas „Game on! Do not let climate change end the game“ sufleruoja, jog keisti įpročius bus skatinama per įtraukiančius žaidimus. Per ketverius projekto veiklos metus numatyta sukurti „geocatchingo“ maršrutus, išleisti stalo žaidimą klimato kaitos tema, organizuoti jaunimo stovyklas gamtoje, sukurti mobilią aplikaciją, kuri padėtų greičiau rasti atsakymą į kasdien kylančius tvarumo klausimus, tokius, kokius šiandien sprendė žinomi Europos menininkai, muzikantai, aktyvistai.

Vaizdo įrašas, kuriame nusifilmavo garsūs žmonės iš Bulgarijos, Čekijos, Lietuvos, Latvijos, Vengrijos, Vokietijos, Rumunijos ir Slovakijos – dar ne viskas. Birželio 5-ąją, 11 val. surengta virtuali diskusija, kurioje šių šalių aplinkosaugos ekspertai plačiau aptarė klausimus, į kuriuos teisingą atsakymą mėgino rasti influenceriai. Kviečiame stebėti šios  diskusijos, kurioje dalyvavo ir Lietuvos atlikėjas bei aktyvistas Jurgis Didžiulis įrašą. Jį rasite ČIA.