Skelbiamas 2022-ųjų rūšių dešimtukas

2022-02-01

Daugelyje šalių kiekvienais metais renkami įvairių organizmų sisteminių grupių rūšių dešimtukai. Net nedidelėje Lietuvoje gyvena daugiau kaip 30 000 rūšių pačių įvairiausių gyvūnų, augalų ir grybų. Jų nepažįsta ne tik gamta nesidomintys: visų šalies organizmų nepažįsta nė vienas mokslininkas.

Organizmų rūšių dešimtukų tikslas – plačiau pristatyti visuomenei valstybės gamtos turtų įvairovę ir skirtingumą. Lietuvoje jau trečiąjį kartą išrinktas dešimtukas –  į jį išrinktos tps rūšys, į kurias gamtininkai nori atkreipti visuomenės dėmesį 2022-aisiais metais. Kaimyninėse valstybėse (Latvijoje, Estijoje, Vokietijoje) tradicija rinkti kasmetinį rūšių dešimtuką yra senesnė, todėl ir visuomenės įtrauktis didesnė. Lietuvos gamtininkai tikisi, kad ir mūsų šalies mokiniai, mokytojai, kiti gamtos bičiuliai įsitrauks į gamtos stebėjimus ir piliečių mokslo projektus.

Tradiciškai Lietuvos ornitologų draugija renka metų paukštį, Lietuvos entomologų draugija – metų vabzdį, voragyvių stebėjimo entuziastai – metų voragyvį, Lietuvos mikologų draugija – metų grybą. Trys organizacijos (Lietuvos gamtos fondas, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras) renka kitas metų organizmų rūšis ir gamtinę buveinę, konsultuodamiesi su Gamtos tyrimų centru, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centru, Lietuvos herpetologų draugija. Organizmus aprašė ir nuotraukas pateikė apie 12 profesionalių gamtininkų.

 

Tad 2022-ųjų metų organizmai:

Paprastasis amalas (Viscum album)

Rudagalvė antis (Aythya ferina)

Prožirninė kuprotoji cikada (Gargara genistae)

Smiltyninis gyslotis (Plantago arenaria)

Gyvavedis driežas (Zootoca vivipara)

Paprastasis kūjagalvis (Cottus gobio)

Riestalapė raguotė (Nowellia curvifolia)

Raštuotasis lūšiavoris (Oxyopes ramosus)

Tamsusis šeškas (Mustela putorius)

Sklaidžioji vaškaplutė (Exidiopsis effusa)

 

2022 metų buveinė: karbonatinių smėlynų pievos.

Parengtas metų organizmų plakatas, kuris bus dovanojamas Lietuvos mokykloms, saugomoms teritorijoms, gamtininkų organizacijoms. Jį atsisiųsti ir atsispausdinti A3 formatu galite paspaude ant šios nuorodos.

Platesnius organizmų aprašymus rasite ČIA

Kviečiame pažinti, stebėti, kaupti paplitimo informaciją apie išrinktas metų rūšis bei metų buveinę. Informaciją kviečiame teikti gamtininkų organizacijoms ir tinklalapyje www.inaturalist.org.

2022 metų rūšių stebėjimus galima skelbti arba peržiūrėti platformoje iNaturalist. 

Taip pat visus stebinčius ir saugančius gamtą kviečiame siūlyti organizmų rūšis jau 2023-iesiems metams.