Ruonių ir žvejų sugyvenimas
Pilkieji ruoniai (Halichoerus grypus macrorhynchus) yra didžiausi Baltijos jūros žinduoliai, čia gyvenantys ir jauniklius vedantys daugiau nei dešimt tūkstančių metų. Praėjusio amžiaus viduryje dėl besaikės medžioklės ir labai stipraus Baltijos jūros užterštumo nuodingomis chlororganinėmis medžiagomis (dustu (DDT), PCB) jų populiacijai grėsė išnykimas. Tačiau dabar Baltijos pilkųjų ruonių sparčiai daugėja – šiuo metu vien Baltijos jūroje priskaičiuojama apie 25 tūkst. individų (ICES).
Vis dėlto žala žvejybos įrankiams žvejams sukelia didžiausius nuostolius. Todėl visoje Baltijos jūroje ieškoma prevencinių, nuo ruonių poveikio apsaugančių priemonių, modifikuotų žvejybos įrankių. Nors tokios priemonės, pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse, yra kuriamos ir testuojamos jau kelis dešimtmečius, Lietuvoje tokia įranga iki šiol nebuvo išbandyta ir pritaikyta. Lietuva ir Rusija iki šiol yra vienintelės Baltijos regiono valstybės, kurių priekrantėje ruoniams saugios ir atsparios priemonės yra praktiškai netirtos.
Lietuvos gamtos fondas 2018 metais pradėjo vykdyti naują projektą „Pažangių, apsaugotų nuo saugomų jūrinių žinduolių įrankių diegimas Lietuvos priekrantėje ir pasklidosios informacijos apie susidūrimų metu žvejų patiriamą žalą surinkimas“ pagal LR Žemės Ūkio ministerijos inicijuotą paramą pagal Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014-2020 metų veiksmų programos pirmojo sąjungos prioriteto „Aplinkosaugos požiūriu tvarios, efektyviai išteklius naudojančios, inovacinės, konkurencingos ir žiniomis grindžiamos žvejybos skatinimas“ priemonę „Mokslininkų ir žvejų partnerystės“.
Šio projekto metu buvo siekiama įdiegti ir pritaikyti naujus, ruoniams (ir paukščiams) saugius bei laimikį nuo ruonių apsaugančius įrankius – pontonines gaudykles – vietinėms žvejybos sąlygoms. Šio projekto metu Lietuvos gamtos fondo ekspertai, bendradarbiaudami su priekrantės žvejais, įgyvendino tokias veiklas:
1. Pontoninių gaudyklių išbandymas
Kadangi Lietuvos priekrantė skiriasi nuo Skandinavijos šalių pakrantės, kur vyrauja salų archipelagas ir žvejybos įranga būna apsaugota nuo tiesioginės bangų mūšos, šių pontoninių gaudyklių pritaikymas Lietuvos sąlygoms yra žymiai sudėtingesnis. Svarbu išsiaiškinti, kokiomis sąlygomis šios gaudyklės geriausiai gali būti žvejų naudojamos Lietuvoje ir padidinti jų efektyvumą adaptuojant Lietuvos priekrantei.
2. Gaudyklėse sugauto laimikio analizavimas
Kiekvienas Baltijos jūros pakrantės regionas skiriasi tiek vandens parametrais, tiek reljefu, tiek rūšine įvairove. Pritaikant įrangą svarbu atsižvelgti į gaudomas žuvų rūšis ir žvejų poreikius. Todėl pontoninių gaudyklių bandymo metu atlikta laimikio struktūros gaudyklėse analizė ir vertinimas.
3. Ruonių apsilankymų prie žvejybos įrankių tyrimas
Siekiant išsiaiškinti, kaip dažnai ir ilgai ruoniai lankosi prie gaudyklių ir kokį galimą poveikį gali turėti laimikiui, įrengtos povandeninės kameros, fiksuojančios ruonių apsilankymo dažnį ir veiklą. Taip pat rinkta pasklidoji informacija apie sugadintus žvejybos įrankius ir laimikį remiantis žvejų renkama informacija.
4. Informavimas
Vyko du seminarai žvejams bei visuomenės atstovams, mokslininkams, aplinkosaugininkams, kurių metu įrangos panaudojimo galimybes pristatė užsienio ir Lietuvos mokslininkai. Taip pat projekte dalyvaujantys žvejai turėjo galimybę pasisemti gerosios patirties užsienyje iš vietinių įrankius naudojančių žvejų bei mokslininkų.
Anksčiau, nuo 2013 m. birželio iki 2014 m. birželio Lietuvos gamtos fondas įgyvendino projektą „Lietuvos žvejų ir pilkųjų ruonių konfliktas: problemos įvertinimas, supratimas ir bendradarbiavimo galimybės“, finansuojamą Šiaurės ministrų tarybos. Bendradarbiaudamas su vietiniais žvejų atstovais bei pačiais priekrantės žvejais, Lietuvos Gamtos fondas siekia įvertinti žvejų patiriamą žalą, stiprinti bendradarbiavimą bei šviesti Lietuvos visuomenę apie pilkųjų ruonių bei vietinių žvejų konfliktą Lietuvos pakrantėje. Projekto metu bus organizuojamos edukacinės veiklos, kurių metu vietiniai priekrantės žvejai, Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijų, žvejų asociacijų, Lietuvos jūrų muziejaus atstovai, mokslininkai bei kiti su pakrantės naudojimu susiję asmenys, remiantis užsienio ekspertų patirtimi bus supažindinami su pilkųjų ruonių būkle Baltijos jūroje, Baltijos ruonių populiacijos tendencijomis, pristatys ruoniams atsparius žvejybos metodus ir ruonių atbaidymo priemones, kurios padėtų sumažinti žvejų patiriamą žalą ir išvengti konflikto su pilkaisiais ruoniais.